Już 28 sierpnia rozpocznie się nabór do nowego programu „Rozświetlamy Polskę”. Rządowa inicjatywa, ma przyspieszyć modernizację infrastruktury oświetlenia dróg na terenie całej Polski.
Program wesprze modernizację oświetlenia dróg na terenie całego kraju, polegającą na wymianie opraw oświetleniowych. Jak czytamy na stronie gov.pl skutecznym rozwiązaniem jest wybór wysoce energooszczędnego oświetlenia LED, zsynchronizowanego z innowacyjnymi systemami zarządzania.
– Oświetlenie typu LED charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Zmiana opraw pomoże samorządom wygenerować oszczędności, które będzie można przeznaczyć na realizację innych projektów. Dzięki poprawie jakości oświetlenia na drogach, zwiększy się także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ochroną środowiska – mówi wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
W Polsce jest zamontowanych około około 3,4 mln opraw oświetleniowych. Nadal większość z nich to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 wat. Na potrzeby oświetlenia zużywane są około 3 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej rocznie.
– Szacuje się, że dzięki programowi gminy zaoszczędzą ponad 1 mld zł w ciągu roku, nastąpi również redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton i zużycia energii o 1,58 TWh – informuje wiceminister Grzegorz Piechowiak.
Dla kogo nowe światło
Na wsparcie modernizacji oświetlenia mogą liczyć samorządy – gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne Nabór zostanie przeprowadzony w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Poziom dofinansowania
Poziom dofinansowania dla samorządu wyniesie 80% wartości inwestycji, przy wkładzie własnym gminy na poziomie 20%. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką będzie mogła wnioskować gmina, wynosi 4 mln zł.
Terminy
Nabór wniosków potrwa od 28 sierpnia 2023 r. do 18 września 2023 r.
– Wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia to możliwość wykorzystania sieci do przesyłu danych, internetu rzeczy, monitoringu zanieczyszczenia powietrza, montowania urządzeń do nadzoru ruchu i miejsc parkingowych oraz montowania prostych stacji ładowania pojazdów. To może być początek rewolucyjnych zmian, które pozwolą na stworzenie prawdziwego Smart City nawet w najmniejszej gminie w Polsce –dodaje wiceminister Grzegorz Piechowiak.
Źródło: gov.pl