Modernizacja oświetlenia na ulicach gminnych – ZDM ogłosił przetarg

5 grudnia 2022
Modernizacja oświetlenia na ulicach gminnych  – ZDM ogłosił przetarg

Warszawski ZDM ogłosił niedawno przetarg na wymianę lamp na stołecznych drogach gminnych podległych dzielnicom. Zarząd szuka  firmy, która wyprodukuje i dostarczy dokładnie 36 707 ledowych opraw. Lampy, wyglądem przypominające SAVY, zawisną na ok. 2,5 tys. ulicach. Proces montażu zacznie się w 2023 r. i będzie płynną kontynuacją modernizacji oświetlenia na drogach podległych Zarządowi Dróg Miejskich. To kolejne wielomilionowe oszczędności dla budżetu miasta.

Od początku roku w Warszawie trwa wymiana opraw sodowych na ledowe SAVY. Nowoczesnych lamp przybywa kilkaset tygodniowo. Do końca listopada zawisło ich ponad 20 tys. na ponad 330 ulicach. Wszystkim uczestnikom ruchu zapewniają lepszą widoczność przy jednoczesnym mniejszym poborze energii elektrycznej.

W czasach kryzysu energetycznego to gigantyczna oszczędność dla miasta i szereg korzyści dla mieszkańców. Oprawy ledowe zużywają mniej więcej o 2/3 energii mniej niż zwykłe oprawy sodowe. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany, więc latarnie nie świecą po oknach. Oprawy są dużo łatwiejsze w obsłudze i konserwacji, co oznacza oszczędności w ramach konserwacji.

W Warszawie to kompleksowy plan rozpisany na kilka lat. Wymianę opraw ZDM zapowiedział  już w początkach pandemii. Szukano istotnych oszczędności w ramach przedsięwzięć, które jednocześnie będą stanowić skok technologiczny dla stolicy Polski. Pierwszą umowę na wymianę ponad 38 tys. opraw na drogach zarządzanych przez ZDM podpisał w grudniu 2020 r. Po roku zaprojektowane od podstaw specjalnie dla Warszawy urządzenia, które przeszły wszelkie konieczne certyfikacje, zaczęły być dostarczane, a od wiosny tego roku sukcesywnie są montowane  na ulicach.

Teraz ZDM chce zamówić  oprawy dla ulic zarządzanych przez dzielnice, choć z racji skali przedsięwzięcie zostało powierzone ZDM. W czerwcu warszawscy radni zagwarantowali na to 65 mln zł. W ogłoszonym właśnie przetargu zwycięzca dostarczy 36 707 ledowych opraw, dopasowanych do niższych latarni przy osiedlowych ulicach. Będą to takie oprawy jak montowane właśnie na kolejnych ulicach SAVY.

Wielomilionowe oszczędności

To niezwykle ważne w dobie rosnących opłat za prąd. W 2022 r. za energię dla oświetlenia ulicznego miasto płaci 873 zł za MWh (łącznie z dystrybucją), czyli o kilkaset złotych więcej niż w latach poprzednich, za to w przyszłym roku, według naszych prognoz ZDM, będzie to już 1265,50 zł za MWh (łącznie z dystrybucją). W ostatnich latach za prąd do latarni Warszawa płaciła ok. 50 mln zł rocznie. Szacuje się  że za dwa lata, po wymianie większości opraw będzie to nieco ponad 40 mln zł. Bez tej inwestycji, przy obecnej dynamice cen prądu, coroczny „rachunek za światło” sięgałby w stolicy 120 mln zł.

Część latarni przy ulicach zarządzanych przez dzielnice już dziś ma oprawy ledowe, a część z nich zyska je w najbliższym czasie. ZDM, po zakończeniu trwającego właśnie montażu opraw SAVA na podległych mu ulicach, ma bowiem zamiar zamówić dodatkowe 5 tys. sztuk, które płynnie zaczną być montowane na ulicach dzielnicowych.

Na oferty w przetargu ZDM czeka do 28 grudnia 2022 r. Liczy, że wykonawcę wybierze  jeszcze zimą, a wiosną podpisze z nim umowę. Prace planowane są na lata 2023-2024.

Więcej led-ów

Warszawski program modernizacji oświetlenia jest największym w Polsce. Wymianę opraw ZDM prowadzi jednak nie tylko na przyulicznych latarniach. Wymieniane są  źródła światła w tunelach i przy przejściach dla pieszych, na masztach na węzłach drogowych i pętlach autobusowych, w ramach bieżących modernizacji oświetlenia, a także w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.

Wymienione wyżej inwestycje, choć w znacznie mniejszej skali niż wymiana opraw na latarniach, dają w sumie roczną oszczędność energii na poziomie 12 209 MWh, a w miejskiej kasie w 2023 r. pozostanie dzięki temu 16,3 mln zł.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED

Źródło: ZDM

Fot. ZDM