Oprawy SAVA już w pierwszych czterech dzielnicach Warszawy

25 lutego 2022
Oprawy SAVA już w pierwszych czterech dzielnicach Warszawy

Do Warszawy dotarło już z Zielonej Góry 550 autorskich opraw oświetleniowych SAVA wyprodukowanych przez firmę LUG Light Factory. Dostawy opraw są częścią kontraktu na blisko 40 tysięcy innowacyjnych opraw ulicznych dla stolicy. Do końca roku Zarząd Dróg Miejskich w  planuje wymienić w Warszawie wszystkie oprawy oświetleniowe na latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, które nie zostały jeszcze zmodernizowane. Koszt tej operacji to ponad 32 mln zł. Dzięki mniejszemu zużyciu prądu, warszawski magistrat zaoszczędzi blisko 23 mln zł rocznie na oświetleniu ulic.

Oprawa SAVA to autorski projekt LUG Light Factory, polskiego producenta opraw obecnego na 70 rynkach na świecie, opracowany specjalnie dla m.st. Warszawa. Grupa LUG zrealizuje projekt kompleksowo: od koncepcji technicznej prototypu zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Wydział Kształtowania Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawa i ZDM, przez fazę projektową, po produkcję i dostawę opraw do stolicy. Zgodnie z oczekiwaniami miasta, oprawy SAVA są smart – ready. Oznacza to, że posiadają certyfikację Zhaga D4i i w każdej chwili w łatwy sposób będą mogły zostać wyposażone w funkcje inteligentnego sterowania. Dodatkowo w ramach postępowania LUG dostarczył i zainstalował system zdalnej kontroli oraz inwentaryzacji infrastruktury, a także system pomiaru luminancji.

– Kompleksowa wymiana oświetlenia w stolicy na LEDy, dzięki znacznej poprawie widoczności, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, a optymalnie dobrana temperatura barwowa 3000 Kelwinów podniesienie komfort życia mieszkańców Warszawy – wyjaśnia prezes LUG S.A. Ryszard Wtorkowski.

SAVA nie tylko energooszczędna, ale i proekologiczna

Realizowana przez LUG inwestycja jest istotnym wkładem w zrównoważony rozwój miasta, dzięki ograniczeniu zużycia energii elektrycznej o 33 GWh. Modularna oprawa SAVA jest energooszczędna – zużywa blisko 3-krotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do opraw sodowych, co pozwoli zmniejszyć rachunki za oświetlenie Warszawy o ponad 23 mln zł rocznie. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, inwestycja zwróci się szybciej niż planowano, w zaledwie kilka lat.

Oprawy zaprojektowane dla Warszawy charakteryzują się nienagannym stylem i miejską elegancją oraz, co najważniejsze, wysoką niezawodnością, a innowacyjny system wymiany komponentów elektrycznych bez użycia narzędzi zmniejszy koszty serwisowania po upływie gwarancji. Skuteczne i efektywne planowanie przeglądów i remontów sieci elektrycznej związanej z oświetleniem będzie natomiast możliwe dzięki innowacyjnemu systemowi inwentaryzacji.

Cała inwestycja jest też przyjazna dla środowiska. Po kompleksowej wymianie oświetlenia, stolica zredukuje roczny poziom emisji dwutlenku węgla o ok. 30 tys. ton.

 

Źródło: LUG

Zaprenumeruj Oświetlenie LED