Pierwsze oprawy Sava już świecą w Warszawie

7 stycznia 2022
Pierwsze oprawy Sava już świecą w Warszawie

Na elewacji budynku Zarządu Dróg Miejskich zamontowano pierwsze trzy oprawy oświetleniowe LED. Nazywają się SAVA i są zaprojektowane specjalnie dla stolicy. To pierwsze z 38 414 takich opraw od firmy LUG. W przyszłym roku Warszawa wymieni na latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych wszystkie oprawy oświetleniowe, które nie zostały jeszcze zmodernizowane. Koszt operacji to ponad 32 mln zł. Dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi jednak aż 23 mln zł rocznie na oświetleniu ulic.

Latarnie, których oprawy wymieniamy, dziś zużywają ok. 50 GWh prądu rocznie. Za rok będzie to już niecałe 22 GWh, choć światło będzie wyraźniejsze, lepiej ukierunkowane, a same urządzenia prostsze w obsłudze. Podpisując umowę z firmą LUG Light Factory, liczyliśmy na wielomilionowe oszczędności. Dziś już wiemy, że w znacznej mierze „zjadły” nam je szalejące ceny prądu. Ale aż strach pomyśleć, w jakiej bylibyśmy sytuacji, gdybyśmy tych opraw nie wymienili – mówi prezydent Warszawy Rałaf Trzaskowski.

Całkowity koszt wymiany 38 414 opraw sodowych na nowe, w technologii LED, wyniesie 32 305 335,53 zł brutto, w tym 29,1 mln zł koszt opraw, a 3,2 mln zł – koszt wymiany. Dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie przez oświetlenie uliczne w odniesieniu do dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56% – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. A ilość energii zużywanej przez całe oświetlenie uliczne na terenie m.st. Warszawy (nie wszystkimi ulicami opiekuje się ZDM) spadnie z 78,5 GWh do 50,7 GWh (o 35%).

Zarząd Dróg Miejskich w tym roku płaci za energię dla oświetlenia ulicznego ok. 600 zł/MWh brutto (łącznie z dystrybucją), w przyszłym zapłaci już prawie 900 zł/MWh brutto (łącznie z dystrybucją). Zużycie mniejsze aż o 27,8 GWh pozwoli na zaoszczędzenie ok. 23 mln zł rocznie.

Wymianie będą podlegać oprawy na ulicach kategorii powiatowej, wojewódzkiej i krajowej na terenie Warszawy, czyli tych zarządzanych przez ZDM (z wyjątkiem opraw historycznych na wybranych kilkunastu ulicach). Każdą wymianę poprzedzi wykonanie szczegółowego projektu oświetlenia, czyli dobór odpowiedniej mocy i optyki.

Ze względu na olbrzymie tempo dostaw trzeba będzie dokonać wymiany na bieżąco. Średnio na warszawskich ulicach będzie się pojawiało ok. 750 nowych opraw tygodniowo.

Źródło: ZDM