Od 25 lat realizuję swoją pasję tworzenia innowacyjnych produktów

13 kwietnia 2022
Od 25 lat realizuję swoją pasję tworzenia innowacyjnych produktów

Rozmowa z Krzysztofem Skibą, prezesem zarządu firmy Skoff

Jak powstał pomysł stworzenia firmy oświetleniowej?

Pracując w dziale konstrukcyjnym jednego z zakładów produkcyjnych znajdującego się w Czechowicach-Dziedzicach, pomyślałem o realizacji swoich marzeń i pasji, chciałem tworzyć  innowacyjne produkty.

1 marca 1997 roku założyłem spółkę kapitałową i otworzyłem firmę Skoff. Początkowo działalność firmy prowadzona była w pomieszczeniach wynajmowanych. W 2009 roku został wybudowany obiekt, w którym obecnie znajdują się siedziba firmy i zakład produkcyjny. Wówczas był to najnowocześniejszy obiekt w okolicy.

Rozpoczęliśmy od produkcji oświetlenia meblowego i zasilaczy przeznaczonych do tego typu instalacji. Ścisła współpraca z producentami mebli pomogła nam w rozwoju firmy i ciągłym poszerzaniu asortymentu.

Co szczególnie wpłynęło na szybki rozwój firmy?

Pojawienie się technologii LED otworzyło przed nami nowe możliwości. O tego momentu produkowane przez nas oprawy oparte są wyłącznie na oświetleniu półprzewodnikowym. Początkowo były to elementy oświetlenia do produkcji mebli. Technologia LED umożliwiła pracę nad designem, co przełożyło się na tworzenie opraw o wyjątkowym wzornictwie. I tak w 2005 roku  powstała linia produktów, która do dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku – seria Music Line przeznaczona do oświetlenia ciągów komunikacyjnych.

Po raz pierwszy została zaprezentowana na  Międzynarodowych Targach Poznańskich 2005, gdzie została wyróżniona Złotym Medalem. Wówczas produkt został również zauważony przez przedstawicieli światowego designu. Szczególnie doceniony został sposób zastosowania źródła światła, który dawał efekt podświetlenia bez widoczności samego  źródła LED, jednocześnie z możliwością wyboru kierunku świecenia.

Czy rynek docenił innowacyjność produktu?

Początkowo seria Music Line była dostępna w sieci Castorama – w 2005 roku było to kilkanaście punktów sprzedaży – oraz w wybranych sklepach elektrotechnicznych. Efekty sprzedaży miały dać nam odpowiedź, czy ten produkt w ogóle przyjmie się na rynku polskim. W związku z tym, że było to zupełnie nowe rozwiązanie, staraliśmy się edukować rynek w zakresie zastosowania opraw z tej serii. Zajęło nam to ok. 3 lata. Rynek docenił możliwości nowego rozwiązania oświetleniowego.

Obecnie, już od 17 lat, seria nadal cieszy się zainteresowaniem, a sam produkt stał się standardem, tzn. jego design, zastosowanie, sposób oświetlenia, transmisja światła.

Czy inni producenci naśladowali pomysły Skoff?

Podobne produkty zaczęły pojawiać się w ofercie firm konkurencyjnych, jednak nasz produkt został opatentowany, co spowodowało, że część kopii została wycofana z rynku.

Obecnie są dostępne na rynku podobne, pojedyncze produkty, jednak tylko w naszej ofercie znajduje się cała grupa opraw o różnych mocach i rodzajach montażu, emisji światła, a także zasilacze dedykowane do tych instalacji.

Nie da się ukryć, że te działania konkurencji wpłynęły na wzrost popularności naszych rozwiązań.

Jak zmieniała się oferta firmy?

Oferujemy  systemy oświetleniowe o szerokich możliwościach zastosowania. Cały czas rozwijamy naszą ofertę oświetlenia meblowego LED. Sama grupa Music Line jest też już dostępna z pełną automatyką, rynek wymusił konieczność uzupełnienia tej serii także o oprawy do zastosowań zewnętrznych o podwyższonym IP.

Dodatkowo wprowadziliśmy serię Galaxy do oświetlenia ogólnego, wyposażoną w system automatyki umożliwiający ściemnianie lub zmianę barwy światła, oraz designerską serię Moderno do oświetlenia wewnętrznego. Kolejną grupą produktów są oprawy oświetlenia ulicznego o nazwie I-city z systemem sterowania; tu ściśle współpracujemy z firmą T-Mobile przy tworzeniu infrastruktury smart city.

Obecnie mamy opatentowanych ponad 200 wzorów przemysłowych, w tym posiadamy patent na rynek amerykański.

Jakość naszych produktów potwierdzają badania i certyfikaty wydane prze firmę ZETOM w Katowicach.

 

Cały wywiad można przeczytać w wydaniu 1/2022 Oświetlenie LED. Zaprenumeruj