Oświetlenie salonu samochodowego

30 lipca 2022
Oświetlenie salonu samochodowego

W kwietniu br. otwarto nowy salon Mercedes-Benz w Bielsku-Białej. Jest to jeden z pierwszych w Polsce salonów urządzonych zgodnie z najnowszym standardem dilerskim „Mercedes MAR2020”. Całość oświetlenia dostarczyło HSK LEDY.

Salon w Bielsku-Białej to 650 m2 powierzchni ekspozycyjnej wypełnionej najnowszymi modelami samochodów Mercedes oraz multimedialnymi urządzeniami, które prezentują nowe rozwiązania Mercedesa.

Nowy standard Mercedesa, stworzony przez niemieckich projektantów, szczegółowo definiuje oświetlenie wnętrz. Część założeń jest stosowana przez HSK LEDY od lat we wnętrzach automotive:

  • wysokie natężenia oświetlenia, dzięki czemu światło doskonale eksponuje samochody i przyciąga uwagę do całego budynku,
  • bardzo niski UGR, czyli współczynnik olśnienia – dla maksymalnego komfortu wzrokowego klientów,
  • oddawanie barw Ra > 95–97 gwarantujące, że kolor karoserii samochodu w świetle dziennym będzie wyglądał identycznie jak w sztucznym świetle salonu.

Standard sugeruje dodatkowo podział przestrzeni salonu na strefy o różnych temperaturach barwowych oświetlenia: neutralne (4000 K) dla ekspozycji i ciepłe (3000 K) dla stref Hospitality i Consulting Room.

Wykonane oświetlenie dzieli salon na kilka stref, w których zastosowano różne temperatury barwowe i intensywności światła. Ekspozycja zalana jest białym światłem 4000 K z opraw downlight o charakterystycznej, cofniętej optyce, które zapewniają bardzo niski UGR. Strefy klienta i recepcję oświetlono oprawami o niższej temperaturze barwowej – 3000 K (światło białe ciepłe), które tworzy spokojniejszy klimat. W strefie Consulting Room światło sterowane jest za pomocą czujników ruchu – pomieszczenia rozświetlają się na powitanie klienta i przygaszają po jego wyjściu. Cała ekspozycja oświetlona jest diodami o najwyższym oddawaniu barw (Ra > 95), co pozwala wykluczyć nieporozumienia przy najważniejszej decyzji dotyczącej samochodu.

Dodatkowo we wnętrzu znalazło się wiele metrów podświetleń liniowych; w profilach wbudowanych w sufity i zabudowy meblowe.

Zwieńczeniem projektu jest light sculpture, czyli rzeźba świetlna zbudowana z 50 paneli LED o różnych wymiarach. Konstrukcja taka wymagana jest przez Standard MAR2020 w strefie powitalnej. Dział produkcji HSK LEDY we współpracy z ekipami montażowymi w salonie stworzył elegancką instalację świetlną zgodną z wytycznymi sieci. Dostarczono także system montażu opraw, dzięki któremu rzeźba mogła zostać umieszczona na przełamaniu dwóch rodzajów sufitów.

Całość oświetlenia w salonie jest zarządzana za pomocą DALI. System sterowania obejmuje kilkaset opraw LED oraz czujniki ruchu i luksomierze. W części ekspozycyjnej system utrzymuje stałe natężenie powyżej 1000 lx na karoseriach samochodów. Rzeźba świetlna w części powitalnej jest natomiast dynamicznie regulowana odwrotnie do wskazań luksomierzy – im więcej słońca, tym rzeźba świeci jaśniej.

Salon w Bielsku wyróżnia się teraz na tle innych salonów w Polsce, a oświetlenie jest jednym z kluczy do tego sukcesu. W obiekcie znajduje się także doskonale oświetlona hala serwisowa i cardetailingowa.

 

HSK LEDY

Fot. Przemek Szuba