Ponad 90 proc. oszczędności dzięki wymianie oświetlenia

24 kwietnia 2020
Ponad 90 proc. oszczędności dzięki wymianie oświetlenia

Warszawski ZDM zakończył jedno z największych przedsięwzięć rozpoczętych jeszcze w 2018 roku. 18 tuneli i przejść podziemnych zyskało nowoczesne oświetlenie. Oszczędności w zużyciu prądu, a także korzyści dla środowiska są olbrzymie. Sumaryczna oszczędność energii wyniesie 2389 MWh rocznie, co oznacza spadek o 92%.

W Warszawie jest prawie 80 tuneli i przejść podziemnych. Zdecydowana większość z nich posiada oświetlenie, które uruchomione jest przez całą dobę. W trosce o środowisko wymieniono stare oprawy, które pobierają duże ilości prądu. Prace na obiektach rozpoczęto jeszcze w 2018 roku. Od tego czasu zmodernizowane oświetlenie zyskało 15 tuneli i trzy przejścia podziemne.

Wykonane przez ZDM prace były skomplikowane i wymagały dobrego przygotowania. W zdecydowanej większości przypadków nie ograniczały się do wymiany starych opraw na nowe. Celem było zmniejszenie ich liczby przy jednoczesnej poprawie jakości (jaśniej i bezpieczniej). Zmodernizowane oświetlenie wymaga dokumentacji fotometrycznej potwierdzającej spełnienie warunków technicznych opisanych w normie PN-EN 13201:2016 – Oświetlenie dróg. Po wykonaniu modernizacji prowadzone były pomiary podstawowych parametrów oświetlenia, tj. natężenia, luminancji i temperatury barwowej. Nie obyło się bez poprawek, dlatego też ten proces był czasochłonny. Zamierzeniem ZDM było jednak, aby nowe oświetlenie spełniało wszelkie normy bezpieczeństwa.

W ciągu 2 lat wymieniono 1354 stare oprawy tradycyjne na 464 nowe oprawy LED. Sumaryczny koszt tych prac to 1 150 956 zł. Ten koszt obejmuje całość wykonanych prac wraz z zakupem nowych opraw oświetleniowych.

Sumaryczna oszczędność energii to 2389 MWh rocznie – 92% dotychczasowego zużycia. Wg szacunków ZDM w 2020 roku koszt dostawy i dystrybucji energii elektrycznej dla tych tuneli i przejść podziemnych będzie niższy o 1 193 855 zł brutto, niż byłby bez zrealizowanej modernizacji.

Oznacza to, że średni okres zwrotu modernizacji oświetlenia w tych tunelach i przejściach podziemnych wynosi mniej niż rok, biorąc pod uwagę zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej przy stawkach za 2020 r. Tak krótki okres zwrotu inwestycji jest możliwy przede wszystkim dzięki montażowi nowych opraw LED, które zużywają znacznie mniej energii niż oprawy sodowe wysokoprężne. Dodatkowo oświetlenie w tunelach świeci non-stop, zatem czas świecenia w stosunku do pozostałego oświetlenia jest ponad dwukrotnie dłuższy, co również zmniejsza okres zwrotu inwestycji.

Warto pamiętać, że modernizacje przynoszą korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze.

Źródło: ZDM

 Zaprenumeruj Oświetlenie LED