Rozświetlony Lublin

3 czerwca 2019
Rozświetlony Lublin

Aż cztery obiekty w Lublinie zostały w ostatnich miesiącach oświetlone paskami LED dostarczonymi przez firmę LEDVANCE. W każdym z nich wymagano spełnienia innych warunków, jednak we wszystkich użyto takich samych pasków VALUE Flex Protect 600. To dowód na ich wyjątkową uniwersalność.

Realizacją wszystkich projektów zajęła się lubelska firma ELMAX. Diody VALUE Flex Protect 600, oferowane pod marką OSRAM, wkrótce zostaną zastąpione analogicznym modelem marki LEDVANCE. Oświetlono nimi nowoczesny biurowiec przy ul. Gęsiej, elewację hotelu Hampton by Hilton, budynek archikatedry lubelskiej oraz most im. Lutosławskiego.

W budynku biurowym przy ul. Gęsiej zostały podświetlone zewnętrzne wnęki dużych okien, które stanowią oryginalny element projektu biurowca. Oświetlenie ma pełnić funkcję estetyczną. Na zrealizowanie zlecenia wykonawca zużył 60 mb VFP600 o temperaturze barwowej 4000 K. W lubelskim hotelu Hampton by Hilton użyto pasków do delikatnego podświetlenia elewacji budynku. W archikatedrze lubelskiej paskami oświetlono wnęki okienne z witrażami, tak aby je wyeksponować po zachodzie słońca. Tu również użyto 60 mb VALUE Flex Protect 600 o temperaturze barwowej światła 3000 K. Oprócz tego listwy diodowe zostały wykorzystane do oświetlenia długich balustrad nad wejściem głównym do katedry oraz kolumnami.

Most im. Lutosławskiego (Most Kultury) na rzece Bystrzycy jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Latem odbywają się na nim liczne imprezy kulturalne. Diodami VALUE Flex Protect 600 o temperaturze barwowej 3000 K oświetlono ozdobne balustrady. Optymalny efekt udało się osiągnąć, wykorzystując 30 mb pasków. Firma ELMAX wykonała tzw. relamping – wymieniła stare oświetlenie diodowe, zamontowane w przesłonach wzdłuż obu brzegów mostu, na paski koncernu LEDVANCE. Poprzednio zastosowane diody LED nie były odporne na działanie wilgoci, a obudowy, w których zostały zamknięte – niedostatecznie szczelne. Po zamianie na wodoszczelne diody VFP600 w obudowach zostały wykonane drenaże.

Każdy z wymienionych projektów zrealizowano, używając podobnej techniki – listwy zostały zamontowane w profilach aluminiowych. Do najważniejszych oczekiwań poszczególnych inwestorów należał wysoki stopień pyło- i wodoszczelności oraz ilość światła uzyskiwana z 1 mb listwy. Produkt VALUE Flex Protect 600 spełnia wymagania szczelności określone normą IP66 oraz emituje do 655 lm światła z 1 mb. Te wartości były wystarczające do wykonania każdej z opisywanych instalacji i spełnienia założeń projektu.

Instalacja w dwóch przypadkach – archikatedry i mostu – polegała na zamianie istniejących źródeł światła na diody LEDVANCE. Dwa kolejne to pierwszy montaż oświetlenia na nowoczesnych budynkach – powiedział Mariusz Pilewski, dyrektor biura oświetlenia i eksportu w firmie ELMAX. – Testy przeprowadzone po zakończeniu prac potwierdziły, że diody spełniają założenia projektów w 100%, zarówno jeśli chodzi o ilość światła, jak i jego barwę.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED