Stawiamy na ochronę patentową własności intelektualnej naszej firmy

27 września 2019
Stawiamy na ochronę patentową własności intelektualnej naszej firmy

Rozmowa z Wojciechem Musiałem, General Manager East Europe SEOUL SEMICONDUCTOR Europe GmbH

Dlaczego ochrona patentowa budzi tyle emocji?

Zagadnienie ochrony patentowej od lat budzi emocje wśród przedsiębiorców, którzy dążą do ochrony swojej własności intelektualnej i ograniczenia bezprawnego kopiowania ich produktów i technologii, oraz użytkowników, którzy z kolei chcą mieć dostęp do najnowszych technologii i oczekują konkurencyjnej oferty na rynku, który nie jest zmonopolizowany przez jedną firmę.

W ostatnich latach najgłośniejszym echem odbiły się batalie sądowe pomiędzy gigantami elektronicznymi – Apple i Samsungiem. Spór rozpoczął się w 2011 roku, po tym jak Apple pozwał Samsunga, oskarżając południowokoreański koncern o powielenie wyglądu zewnętrznego oraz innych elementów projektowych smartfonów iPhone. Seria Galaxy miała być do nich łudząco podobna. Apple zażądał wówczas ponad 2 mld odszkodowania. W 2012 roku sąd w Kalifornii przyznał Apple odszkodowanie w wysokości nieco ponad 1 mld dol. za skopiowanie funkcji, takich jak sposób wyświetlania ikon na ekranie smartfonów Samsunga. Po kolejnych zwrotach w sprawie osiągnięto porozumienie w 2018 roku i zgodnie z ugodą Samsung wypłaci 539 mln dol. odszkodowania.

 Jak wygląda sytuacja w branży LED?

Podobnie, choć mniej medialnie i z niższymi kwotami odszkodowań, wyglądają batalie sądowe pomiędzy producentami diod LED. Rządowe dopłaty dla chińskich producentów diod, które tylko w 2015 roku wyniosły 1,2 bln BMR (170 mln USD) i były w kolejnych latach kontynuowane, doprowadziły do szacowanej obecnie na 15–20% nadpodaży diod na rynku, co prowadzi do ciągłego spadku cen, czego jesteśmy świadkami w ostatnich latach. Z samodzielnej produkcji wycofywali się kolejni gracze; ostatnio zrobiło to LG Innotec, które poinformowało o wycofaniu się z produkcji diod kilka miesięcy temu.

 Czy Seoul Semiconductor chroni swoją myśl techniczną?

Ambicją i celem strategicznym firmy jest ciągły wzrost i rozwój. Jest on realizowany poprzez stałe udoskonalanie produktów, a także wprowadzanie nowych technologii na rynek. Najpopularniejszy do niedawna format diody oświetleniowej średniej mocy – 5630 – został opracowany i wprowadzony na rynek przez Seoul Semiconductor. Ponad trzy lata temu wprowadzona została technologia Wicop (diody bez obudowy), która obecnie znajduje wielu naśladowców w postaci rozwiązań CSP. W 2017 roku przedstawiona światu została technologia Sunlike – pierwsze diody świecące pełnym spektrum światła widzialnego. W tej chwili bardzo często wyrażenia „wysoka jakość światła” oraz „Sunlike” są wymawiane równocześnie. Bardzo się z tego cieszymy, bo naszą intencją jest dostarczanie technologii, które będą podnosić jakość naszego życia, a Sunlike dla human centric lighting jest właśnie takim rozwiązaniem. Mamy już wielu partnerów na świecie, którzy wprowadzają takie rozwiązania – szczególnie w Azji, gdzie ogromnie popularne są biurkowe oprawy oświetleniowe ograniczające ryzyko krótkowzroczności. Takich partnerów znajdujemy również w Polsce i dzięki ich wiedzy i posiadanym przez nich kompetencjom wprowadzamy wspólnie jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie rozwiązań Circadian Lighting, które wspierają cykl dobowy ludzkiego organizmu i pozwalają nam pracować wydajniej, a także odpoczywać w pełniejszy sposób. Myślę, że to przyszłość profesjonalnego oświetlenia, a gotowe rozwiązania zdominują L&B 2020.

Z perspektywy Seoul Semicoductor wprowadzane technologie chronione są ponad 14 000 patentów. Firma corocznie wydaje 10% swoich przychodów (czyli ponad 100 mln USD) na badania i rozwój. Efektem tych prac są technologie, o których przed chwilą wspomniałem. Aby mieć motywację, by te prace kontynuować i nie obawiać się, że zostaną one bezprawnie skopiowane, patenty są wykorzystywane w bardzo konkretny sposób, nie tylko zresztą przez Seoul Semicondutor. Bardzo podobnie działa japońska Nichia i jest to związane m.in. z tym, że dla obydwu firm branża LED to główny zakres działania firmy, a nie tylko mała dywizja wśród innych produktów elektronicznych jak telefony czy telewizory. Seoul Semiconductor skupia się na produkcji rozwiązań LED, w pełni świadomie unikamy integracji wertykalnej (oferowania gotowych produktów oświetleniowych), gdyż chcemy być dla naszych klientów partnerem technologicznych, a nie potencjalnym konkurentem. (…)

Cały wywiad można przeczytac w numerze 4/2019 Oświetlenie LED. Zaprenumeruj