Technologia CIRCADIAN w biurze – idealne warunki do efektywnej pracy

2 października 2019
Technologia CIRCADIAN w biurze – idealne warunki do efektywnej pracy

Najbardziej zaawansowany technologicznie system sterowania – zgodny z ideą human centric lighting – to najlepsze rozwiązanie dla biur, w których człowiek i efekty jego pracy są największą wartością. Dodatkowo tak wyposażone miejsca pracy przyciągają wyjątkowych i wymagających kandydatów, których kompetencje są dla firmy kluczowe.

 Systemy naśladujące spektrum światła słonecznego w praktyce

 Systemy sterowania to szereg rozwiązań mających na celu zdalną i automatyczną pomoc w kompleksowym zarządzaniu oświetleniem. Podstawowe funkcjonalności odpowiadają za nadzór nad całą instalacją oświetleniową, jej diagnozą i odpowiednim raportowaniem stanu opraw. Te najbardziej zaawansowane – na podstawie zebranych informacji o poziomie natężenia światła dziennego, liczbie osób przebywających w pomieszczeniu, strefie czasowej i porze roku – elastycznie dostosowują oświetlenie do bieżących potrzeb użytkowników. Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów sterowania jest CIRCADIAN, zgodny z ideą HCL (ang. human centric lighting). – Opracowana przez ES-SYSTEM technologia CIRCADIAN nie wiąże się ze zwykłą zmianą temperatury barwowej światła, ale ma rzeczywisty wpływ na procesy hamowania i uwalniania melatoniny zachodzące w ludzkim organizmie. Oprawy wykorzystujące system CIRCADIAN naśladują spektrum światła słonecznego, dzięki czemu mogą wpływać na człowieka i wspierać jego rytm okołodobowy – podsumowuje Rafał Gawrylak, prezes Zarządu ES-SYSTEM.

 CIRCADIAN i nagrodzone diody SunLike

SunLike to nowoczesna technologia, która doskonale odwzorowuje widmo światła słonecznego. Wykorzystanie najwyższej jakości purpurowych LED-ów dostarczanych przez firmę Seoul Semiconductor pozwoliło stworzyć oprawy o wyjątkowym stopniu odwzorowania barw. Dzięki temu produkty wyposażone w diody SunLike spełniają najwyższe wymagania. Nowoczesne rozwiązania LED-ów SunLike zostały wyróżnione nagrodą German Innovation Award 2019 za innowacyjność w kategorii „Rozwiązania oświetleniowe”. Wszystkie oprawy ES-SYSTEM w wersji CIRCADIAN powstają z wykorzystaniem najnowszej generacji modułów LED SunLike.

 Wygoda i intuicyjne sterowanie

 Mimo że HCL to skomplikowana i zaawansowana technologicznie koncepcja oświetlenia, należy pamiętać, że to właśnie człowiek, jego potrzeby i wygoda są najważniejsze. Dlatego też ES-SYSTEM wprowadził predefiniowane tryby funkcjonowania opraw wyposażonych w CIRCADIAN, które zapewniają intuicyjną, szybką obsługę i idealne dopasowanie do dynamicznie zmieniających się potrzeb.

ACTIVE BOOST

Wpływa na zatrzymanie procesu wydzielania się melatoniny i wzrost aktywności.

W dobie globalizacji rynku pracy, współpracy międzynarodowej w różnych strefach czasowych pracownicy często wykonują swoje obowiązki w godzinach popołudniowych, a nawet nocnych. Tryb ACTIVE BOOST zapewni doskonały poziom koncentracji oraz wzrost aktywności bez względu na porę i dostęp światła dziennego.

RELAX

W biurach, pokojach socjalnych i strefach relaksu standardem stały się już wygodne sofy i fotele, a w wielu firmach znajdują się tam także sprzęty multimedialne, a nawet gamingowe. Aby stworzyć idealną przestrzeń do relaksujących spotkań warto wprowadzić oprawy w tryb RELAX, aby emitując ciepłe światło, dodatkowo ukoiły zmysły pracowników.

FOCUS

Optymalne światło pozwala zachować energię, motywuje zespół do działania i zapewnia idealne warunki do aktywnej pracy przez cały dzień. Tryb FOCUS sprawia, że pracownicy w wyjątkowo komfortowych warunkach wykonują produktywnie swoje zadania.

AUTO

Brak dostępu do naturalnego oświetlenia lub zmieniające się warunki atmosferyczne mogą powodować pogorszenie samopoczucia oraz spadek energii i wyników pracy. Tryb AUTO to innowacyjne połączenie systemów naśladujących światło naturalne z funkcją oświetlenia adaptacyjnego. Umożliwia on automatyczną zmianę temperatury barwowej w czasie w zależności od zaprogramowanego harmonogramu zgodnego z cyklem dobowym. Temperatura barwowa światła wpływa na nastrój i samopoczucie użytkowników. Ciepłe, żółte światło odpręża i relaksuje, natomiast chłodne, białe mobilizuje i pobudza do działania. Równoległa współpraca tych systemów pozwala na spotęgowanie pozytywnych odczuć użytkowników oświetlenia. Funkcja oświetlenia adaptacyjnego realizowana jest za pomocą sensorów, które zbierają informacje o natężeniu światła dziennego oraz liczbie osób przebywających w danym miejscu i automatycznie dostosowuje poziom natężenia poszczególnych opraw, zapewniając komfortowe i bezpieczne dla zdrowia warunki pracy.

Każdy z zaprojektowanych trybów może być uruchamiany zarówno w wersji bezprzewodowej poprzez intuicyjną aplikację, jak i przewodowej dzięki panelowi sterującemu.

Uznanie naukowców

Dział Rozwoju i Badań ES-SYSTEM stale prowadzi badania, ulepsza, rozwija i wdraża najnowsze rozwiązania w zakresie HCL. Dodatkowo ściśle współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi, gdzie dokonuje się analizy wpływu światła na człowieka. W środowisku akademickim firma nawiązała współpracę m.in. z dr Kathariną Wulff z Instytutu Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, która opisała jedną z opraw wyposażoną w system CIRCADIAN jako produkt najbardziej zaawansowany technologicznie.

„Po rozmowie z firmą ES-SYSTEM na temat tego, co jest technologicznie możliwe, wykorzystując najnowsze diody z widmowym rozkładem mocy jak najbardziej zbliżonym do światła słonecznego, z regulacją intensywności świecenia w zależności od natężenia światła dziennego, metody firmy ES-SYSTEM dotyczące projektowania instalacji oświetleniowych będących w harmonii z rytmem dobowym człowieka są najbardziej zaawansowanymi, z jakimi się dotychczas spotkałam” – pisze dr Katharina Wulff, Instytut Chronobiologii i Snu Uniwersytetu Oxfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji