Więcej światła w Miechowie

16 lutego 2017
Więcej światła w Miechowie

Miechowski Urząd Miasta i Gminy (UMiG) oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Miechowie przeszły energomodernizację w ramach projektu pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych”. W ramach tego zadania, oprócz wymian okien i drzwi, montażu głowic termostatycznych oraz instalacji fotowoltaicznej i nowoczesnych pieców, zastąpiono wszystkie tradycyjne źródła światła nowoczesnymi oprawami LED.

W obu budynkach zastosowano wyprodukowane przez HSK LEDY superwydajne oprawy oświetleniowe, dzięki czemu przy zmniejszeniu poboru energii elektrycznej uzyskano znacznie większe ilości światła. Skrupulatne kontrole powykonawcze wykazały, że w obu budynkach uzyskano oświetlenie zgodne ze wszelkimi normami regulującymi oświetlenie miejsc pracy biurowej, ciągów komunikacyjnych oraz poszczególnych sal w placówkach edukacyjnych. Jak podkreślają pracownicy obu instytucji, wymiana oświetlenia pokazała, że dotychczas pracowano przy niewystarczającym oświetleniu, a obecnie komfort pracy znacznie wzrósł. Jak pisze na swojej stronie internetowej UMiG, doświetlenie budynku miało również niebagatelny wpływ na wizerunek instytucji. 

Oświetlenie zastosowane w Szkole Podstawowej nr 1 to przede wszystkim oprawy Pegaz, ekonomiczne i bardzo wydajne oprawy LED zaprojektowane przez Studio Triada Design, prowadzone przez designerów związanych z Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W klasach dodatkowo zastosowano oprawy Antilia ze specjalnym uchwytem umożliwiającym regulację kąta świecenia, dzięki czemu na tablice skierowany jest dodatkowy silny strumień światła niepowodujący efektu olśnienia nawet u uczniów siedzących w pierwszych ławkach. Korytarze oraz kuchnię i stołówkę oświetlono oprawami Aquarius, które charakteryzują się wysoką szczelnością (IP65) oraz odpornością na narażenia mechaniczne IK10. Posiadają one także atesty PZH, dzięki czemu doskonale nadają się do miejsc, gdzie przygotowywana jest żywność.

W Urzędzie Miasta i Gminy zastosowano głównie panele LED Draco – polskie, niezwykle wydajne oprawy 60 × 60 cm polecane do pomieszczeń biurowych i przestrzeni open space. Draco świecą równomiernie całą powierzchnią dyfuzora, równomiernie rozprowadzają światło oraz nie powodują efektu olśnienia. Doskonale nadają się jako znacznie wydajniejsze i posiadające dłuższy czas eksploatacji bez wymiany źródeł światła odpowiedniki tradycyjnych paneli 60 × 60 cm do montażu nastropowego lub w sufitach modułowych. Draco oświetlają w miechowskim urzędzie miasta nie tylko gabinety i biura, lecz także salę konferencyjną i bufet. W najbardziej prestiżowych pomieszczeniach – w gabinetach burmistrzów – zastosowano eleganckie liniowe oprawy Antilia A-96 w matowej, anodowanej obudowie. Za ich wygląd także odpowiada krakowskie Studio Triada Design. Zachowując niewielkie rozmiary, zapewniają one równomierne i gwarantujące komfort pracy oświetlenie nawet w dużych pomieszczeniach.

HSK LEDY udzieliła pełnego wsparcia firmie wykonującej tę termomodernizację na etapie projektu oświetlenia i instalacji oraz przy tworzeniu dokumentacji powykonawczej, niezbędnej do rozliczeń projektów finansowanych ze źródeł publicznych.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED