Relacja z 29. Międzynarodowych Targów Światło  

3 lutego 2022
Relacja z 29. Międzynarodowych Targów Światło  

W dniach 26-28 stycznia, w EXPO XXI w Warszawie, odbyły się 29. Międzynarodowe Targi Światło  i towarzyszące im 19. Międzynarodowe Targi Elektrotechnika oraz Międzynarodowe Targi Automaticon. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Na terenach targowych zaprezentowało się 218 firm, 4534 osoby odwiedziło EXPO XXI podczas 3 dni targowych, a w szkoleniach i warsztatach udział wzięło 246 osób.

Ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia, zarówno w Polsce jak i na świecie, tegoroczna edycja była nieco mniejsza od poprzednich, ale było wiele bardzo pozytywnych aspektów tego jedynego w tej części Europy wydarzenia, tak solidnie skupiającego branżę.

Po pierwsze dopisali zwiedzający z zagranicy, którzy stanowili 12% wszystkich gości. W opinii bardzo wielu wystawców, to były znakomite targi pod względem międzynarodowych kontaktów handlowych, co jest o tyle zaskakujące, że wydawałoby się, że reżimy sanitarne panujące na całym świecie, powstrzymują przed podróżami, a jednak biznes musi się kręcić i wszyscy odczuwają, że czas już ponownie zacieśniać więzi i ruszać po nowe wyzwania. Wielkim osiągnięciem okazała się być misja handlowa przedsiębiorców z Kazachstanu, która została zorganizowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Oświetleniowego i Agencją SOMA – organizatorami Targów. Tuż przed targami byliśmy świadkami ogromnych niepokojów i ostatecznie wprowadzenia stanu wyjątkowego w Kazachstanie, a mimo to udało się przedstawicielom tego kraju przyjechać do Warszawy! Oprócz tego odnotowano zwiedzających z takich państw jak: Albania, Łotwa, Ukraina, Francja, Litwa, Belgia, Niemcy, Chorwacja, Mołdawia, Rosja, Austria, Norwegia, Kazachstan, Estonia, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Portugalia, Czechy, Holandia, Słowacja, Kosowo, Dania i Islandia!

Po drugie, bardzo dobrym pomysłem okazały się być hybrydowe – stacjonarno-wirtualne – spotkania z architektami i projektantami wnętrz. W ramach cyklu Świadmy Projektant, którego pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec, odbyły się bardzo ciekawe wykłady i dyskusje, w których udział wzięli: architekt Justyna Smolec architektura&design, architekt Anna Chodorowska NAAP Architekci, architekt Katarzyna Kraszewska, architekt Justyna Martyniuk – Pęczek POLITECHNIKA GDAŃSKA, architekt Agnieszka Buczkowska – Korlińska INTER-ARCH Architekci, architekt wnętrz Grzegorz Goworek STUDIOORGANIC, Magdalena Willmann ELLE Decoration Polska, Iwona Ławecka – Marczewska DESIGNDOC.PL, Paweł Dylewski DYLEWSKI LIGHTING oraz Przemysław Skorupa HELVAR. Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo praktycznego wykładu Katarzyny Kraszewskiej „Jak przygotować dokumentację schematu elektrycznego do projektu wnętrza”, żeby zaraz potem wziąć udział w eksperckiej dyskusji „Inteligentny dom – zbędny luksus czy niezbędne udogodnienia”. Drugiego dnia wykład Magdaleny Willmann dotyczył oświetlenia sztuki we wnętrzu, dyskusja zaś dotyczyła roli światła w architekturze i sztuce. Oba wydarzenia obserwowało jednocześnie kilkaset osób, a tematy bardzo przypadły uczestnikom do gustu, co widać po bardzo pozytywnych komentarzach na czacie a także wśród osób, które przyszły na targi i uczestniczyły w wydarzeniu.

Po raz pierwszy  zorganizowano spotkanie przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego „ŚWIATŁO I ELEKTROTECHNIKA DLA SAMORZĄDÓW”, któremu towarzyszyło między innymi szkolenie „Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w służbie samorządu” .
Wyjątkowym wydarzeniem, od 30 prawie lat organizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, jest konkurs na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto oraz na Najlepszą Inwestycję Oświetleniową. Konkurs promuje dobre praktyki, energooszczędność, estetykę i bezpieczeństwo gmin i miast w Polsce. Na Targach Światło 2022 ogłoszone zostały wyniki. Tytuł NAJLEPIEJ OŚWIETLONEJ GMINY i MIASTA 2021 roku otrzymał Urząd Miejski w Bieruniu za modernizację oświetlenia zewnętrznego na terenie Gminy Bieruń. Natomiast  Tytuł NAJLEPSZEJ INWESTYCJI OŚWIETLENIOWEJ 2021 roku przyznano firmie Wojnarowscy Sp. z o. o. za oświetlenie kompleksu konferencyjno-wypoczynkowego Cukrownia Żnin.

Nagrodzone w konkursie zostały jeszcze firmy POLLIGHT i ETEC oraz Gminy – KRZYŻANOWICE i WRZEŚNIA.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia towarzyszące Targom. Dwa z nich poświęcone były nowym wymaganiom dla sprzętu oświetleniowego w związanego z wejściem w życie w roku 2021 nowych Rozporządzeń Komisji Europejskiej: „Nowe wymagania dla sprzętu oświetleniowego i elektrycznego” oraz „Nowoczesny sprzęt oświetleniowy wymagania , rozwiązania, badania – kompendium wiedzy dla projektanta i producenta”. Prezentacje prowadzili eksperci z ośrodków badawczych, przedstawiciel UOKiKu i Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki.

Targi Światło od lat wspierają młodych! Ich świeże spojrzenie na nowoczesne oświetlenie jest niezwykle cenne zarówno dla producentów, jak i konsumentów na rynku. Dlatego organizowane są od lat konkursy dla młodych architektów i projektantów, a nagradzane prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej towarzyszącej Targom Światło. W tym roku tematami konkursów były „Loft wczoraj i dziś” oraz „Lampa w geometrycznej odsłonie”. Jury konkursowe wyłoniło 12 finalistów spośród nadesłanych prac. Uroczystość wręczenia nagród była pełna pozytywnej energii, dobrych pomysłów na przyszłość i nadziei , że młodzi zrewolucjonizują technologię i design w oświetleniu! Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Wieloletnia współpraca Targów Światło z Wydziałem Wzornictwa warszawskiej ASP zawsze przynosi bardzo ciekawe efekty. W tym roku na terenie targowym powstała bardzo interesująca wystawa najlepszych prac studentów tego wydziału, a niezwykłe lampy zaprojektowane przez młodych designerów, wzbudzały entuzjazm wśród zwiedzających Targi Światło!

Jeżeli chodzi o tematykę produktową Targów Światło, to w tym roku oprócz oświetlenia architektonicznego, technicznego, zewnętrznego, przemysłowego, dekoracyjnego oraz źródeł światła pojawili się wystawcy z oświetleniem scenicznym i estradowym. Ten sektor oświetlenia będzie się teraz rozwijał dynamicznie gdyż branża koncertowa i eventowa odradza się bardzo szybko po pandemii. Bardzo pozytywnym elementem ekspozycji targowej były również produkty i rozwiązania zaprezentowane przez zagranicznych wystawców – z Litwy, Indii, Ukrainy, ale przede wszystkich z Włoch. Mogliśmy zobaczyć bardzo piękne oprawy weneckich mistrzów szkła, a to za sprawą klastra Luce In Veneto, który przybył do Warszawy na targi ze swoimi firmami z regionu Veneto właśnie. Niezwykłe kształty i formy opraw, które włoscy wystawcy zaprezentowali, wzbudzały duże zainteresowanie zwiedzających – zwłaszcza sklepów z oświetleniem.

Gratulacje należą się wszystkim wystawcom – laureatom konkursu Na Najlepszy Produkt Targów, w tym przede wszystkim firmie GL OPTIC za zdobycie Głównej Nagrody, ale także pozostałym nagrodzonym i wyróżnionym firmom t.j. LED LABS, ELGIS GARBATKA, ATM LIGHTING, TM TECHNOLOGIE, TK LIGHTING, OPPLE LIGHTING, LEDIN. Wartym odnotowania jest również fakt że Mikołaj Przybyła – Dyrektor Operacyjny GL OPTIC – otrzymał tytuł OSOBOWOŚĆ ROKU 2021 w kategorii otoczenie biznesu. Organizatorzy przyznali także nagrody za Najładniejsze Stoisko Targowe i w tym roku przypadły one firmom – NOWODVORSKI LIGHTING, ELSTEAD LIGHTING i GRODNO. Gratulacje!

Podsumowując tegoroczne Targi Światło – było to wydarzenie bardzo owocne, pokazujące branżę oświetleniową, mimo problemów światowych, w bardzo dobrej kondycji, z wielkimi perspektywami na przyszłość i dużymi możliwościami ekspansji zagranicę. Organizatorzy Targów Światło są pewni, że kolejna edycja, która odbędzie się w marcu 2023, bez reżimu sanitarnego i obostrzeń związanych z pandemią, będzie prawdziwym oświetleniowym świętem.

Następna edycja: 15-17 marca 2023

www.lightfair.pl