Rewolucja w oświetleniu liniowym. Profile LUMINES w budownictwie

20 czerwca 2018
Rewolucja w oświetleniu liniowym. Profile LUMINES w budownictwie

W ostatnim roku Lumines Lighting wprowadził na rynek szereg nowości produktowych. Inspirację i motywację do projektowania i wdrażania nowych rozwiązań stanowiły liczne pytania ze strony instalatorów, inżynierów oraz użytkowników końcowych, poszukujących nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Najczęściej zgłaszane wątpliwości i postulaty dotyczyły projektowania i instalacji oświetlenia w przestrzeniach komercyjnych, gdzie spotykamy się nie tylko z wieloma wyzwaniami technicznymi i konstrukcyjnymi, lecz także z koniecznością spełnienia licznych wymogów formalnych.

Artykuł zamieszczony w numerze 3/2018 dwumiesięcznika Oświetlenie LED przedstawia wybrane rozwiązania Lumines dedykowane właśnie tym obszarom inwestycji: profile przeznaczone do montażu w suchej zabudowie, w wysokich przestrzeniach industrialnych oraz szereg łatwych do wdrożenia systemów montażowych, opierających się na zastosowaniu dedykowanych profili pomocniczych i innych akcesoriów. Wszystkie profile aluminiowe projektowane były z założeniem, aby – przy spełnieniu potrzeb technicznych ich użytkowników – nie było konieczne szukanie kompromisu w zakresie końcowej estetyki projektu.

Profile do suchej zabudowy

Często pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi instalacji oświetlenia LED z zastosowaniem profili aluminiowych były te o możliwość szybkiej instalacji systemów wpuszczanych o maksymalnie uproszczonym sposobie montażu. Montaż profili w suchej zabudowie odbywa się przy wykorzystaniu podstawowych składników wykończeniowych – płyt G-K, siatek spoinowych lub fizeliny, gipsu szpachlowego do ewentualnych korekcji powierzchni oraz ostatniej warstwy – farby dekoracyjnej. Tak przygotowana powierzchnia jest gwarantem jakości i estetyki wykonania (…)

 

 

Rola profili montażowych w systemach oświetlenia LED

Inspiracją do stworzenia serii profili montażowych była chęć umożliwienia projektantom pewnej swobody w trakcie tworzenia zaawansowanych systemów oświetlenia poprzez wniesienie elementu dynamiki do statycznie zazwyczaj osadzanych profili LED.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik ma możliwość zmiany i regulowania położenia profilu zawierającego źródło światła w obrębie trwale osadzonego profilu montażowego. Taka ingerencja w ustawienie źródła światła już po zakończeniu jego instalacji nie wymaga przy tym żadnych przeróbek konstrukcyjnych. Dzięki temu zabiegowi wprowadzamy swego rodzaju interakcję z użytkownikiem końcowym, umożliwiając mu wpływanie na kształt gotowych opraw LED (…)

Nowoczesny design dla budownictwa inwestycyjnego

Profile do LED, dzięki industrialnemu charakterowi, coraz częściej wybierane są również ze względu na ich walory estetyczne. Wykonane z aluminium, jednak dające możliwość doboru koloru uzyskanego po przejściu procesu anodowania, potrafią znacząco wpłynąć na ostateczny design pomieszczenia. (…)

Mocne doświetlenie przestrzeni komercyjnych

Osobnym tematem, który bardzo często pojawiał się w pytaniach ze strony inwestorów, było znalezienie sposobu na mocne doświetlenie przestrzeni przy jednoczesnym pozostawieniu wrażenia lekkości pomieszczenia.

Jak mocne musi być światło? Gabaryty małych profili nie pozwalają na rozproszenie odpowiedniej ilości mocy, przez co dochodzi do znacznego wzrostu temperatury. Im wyższa temperatura na powierzchni profilu, tym krótsza żywotność źródeł LED. Duże profile pozwalają na rozproszenie większej ilości mocy ze źródła LED, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na instalacje taśm i modułów o znacznej mocy. Umożliwia to zastosowanie źródła charakteryzującego się większym strumieniem świetlnym. 

Więcej w numerze 3/2018 Oświetlenie LED.