ArchiEco = architektura + ekologia. Przyjazne środowisku oprawy oświetlenia awaryjnego z obudową do malowania

12 września 2022
ArchiEco = architektura + ekologia. Przyjazne środowisku oprawy oświetlenia awaryjnego z obudową do malowania

Beghelli prezentuje nową, unikatową linię opraw oświetlenia awaryjnego przyjazną dla środowiska. Fenomen serii opraw architektonicznych tkwi w ich obudowie, która wykonana jest z polimerów pochodzenia organicznego przystosowanych do malowania zwykłymi farbami nawierzchniowymi do pomieszczeń.

Piękno, praktyczność oraz bezpieczeństwo to elementy, które wzajemnie przeplatają się w nowej serii opraw architektonicznych od Beghelli, tworząc zgraną harmonię. Inspiracją do stworzenia tej kolekcji było spełnienie wysokich oczekiwań projektowych architektów przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa. W ten sposób firma Beghelli wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska designerskiego, gdzie ceni się styl, jak również naprzeciw projektantom oświetlenia, dla których nadrzędnym celem jest zachowanie odpowiedniego natężenia oraz zgodności z normami. Trzecią kwestią, domykającą ideę powstania kolekcji, była troska o środowisko. Nowa gama opraw ArchiEco wywiera zmniejszony wpływ na otoczenie dzięki zastosowaniu całkowicie odnawialnych i ekologicznych materiałów, pochodzących z recyklingu oraz surowców biodegradowalnych i kompostowalnych.

Beghelli nadaje nowego znaczenia pojęciu estetyki

Oczywiste jest, że projekt oświetlenia architektonicznego musi uwzględniać wiele elementów, takich jak: kształt pomieszczenia, dominujące kolory, zastosowane materiały, a przede wszystkim potrzeby ludzi, którzy będą funkcjonować w tych pomieszczeniach i korzystać z nich. I jak w każdym projekcie oświetlenia architektonicznego, wymaga się uwzględnienia opraw awaryjnych i/lub kierunkowych, co nie zawsze wpisuje się w koncepcję projektową architekta, zazwyczaj ze względu na ich kształt, kolor lub rozmiar. Nie da się ukryć, że tego typu oprawy – choć konieczne, często ujmują konkretnej wizji. Kwestie bezpieczeństwa muszą jednak pozostać pierwszorzędne i nie należy tego podważać. Dlatego nierzadko jedną z trudności jest umiejętne wtopienie tego typu opraw w ogólnie przemyślany i zaprojektowany charakter wnętrza pomieszczenia w taki sposób, by zbytnio nie zaburzyć jego spójności i prezencji, a jednocześnie zapewnić odpowiednie natężenie i w pełni zachować wymagania dotyczące obowiązujących norm.

Design wszystkich opraw architektonicznych Beghelli inspirowany jest estetycznym minimalizmem: prostymi elementami, czystymi liniami wzorniczymi i niedużymi wymiarami. Pomimo kompaktowych rozmiarów oprawy w trybie awaryjnym wyróżnia imponujący strumień świetlny, który sięgać może nawet 1000 lm. Ekologiczne akumulatory o długiej żywotności, takie jak LTO lub LiFe, niezawodnie pracują przez 10 lat. Do tego są one ponad dwukrotnie wytrzymalsze od standardowych akumulatorów typu NiCd lub NiMh. Te cechy zdecydowanie przyczyniają się do rzadszej wymiany opraw, co przekłada się na realne oszczędności, jak również dwukrotnie mniejsze zanieczyszczanie środowiska trudnymi do utylizacji akumulatorami.

Tajemnica rewolucji

Innowacyjność kolekcji ArchiEco kryje się w obudowie opraw. Ich powierzchnia, która składa się z nieprzezroczystych materiałów, poddawana jest specjalnej, strukturalnej obróbce. Ten proces upodabnia nawierzchnię opraw do tynku zarówno pod względem przyczepności do zwykłych farb ściennych, jak i pod względem chropowatości powierzchni. To sprawia, że wszystkie oprawy nadają się do malowania zwykłymi farbami ściennymi. Tym sposobem, po zamontowaniu na ścianie lub suficie i nadaniu im dowolnego koloru, tworzą barwną jedność z powierzchnią montażową, w której „znikają”, stają się ledwo zauważalne. Co ważne, uzyskany efekt wizualny nie wpływa na ich funkcjonalność i nie uszczupla zdolności opraw do interwencji i zachowania bezpieczeństwa.

Przyjazna dla środowiska filozofia projektowania

ArchiEco to także ukłon w stronę środowiska. Wszystkie elementy konstrukcyjne charakteryzują się redukcją zanieczyszczeń w procesach produkcyjnych. Do tworzenia opraw stosuje się wyłącznie całkowicie odnawialne i ekologiczne materiały, pochodzące z surowców biodegradowalnych i kompostowalnych, takich jak aluminium, tworzywa z recyklingu lub polimery nowej generacji stanowiące główny materiał produkcyjny, np.  PHA – polimery pochodzenia organicznego, które wytwarzane są przez bakterie w procesie fermentacji cukrów lub olejów pochodzenia roślinnego. Ponieważ wykorzystywane do produkcji biotworzywo nie jest pochodzenia chemicznego, ale pozyskiwane jest ze źródeł organicznych, dlatego też, na koniec cyklu życia produktu, obudowy opraw mogą zostać poddane procesowi kompostowania.

Niewątpliwie Beghelli po raz kolejny stworzyło unikatową linię opraw, mając jednocześnie na uwadze ochronę środowiska. ArchiEco to kolekcja, która sprosta oczekiwaniom, potrzebom, wymaganiom i, zdaje się, wszelkim wizjom architektów, a także projektantów oświetlenia. Ta specjalnie zaprojektowana seria opraw awaryjnych i kierunkowych zdecydowanie zachowuje tak bardzo poszukiwany wśród opraw oświetlenia awaryjnego design, oferując przy tym wszelkie ramy bezpieczeństwa. Charakterystyczna, prosta linia wzornicza, która układa się w zgrabną oprawę, sprawia, że ArchiEco wpasują się w każde pomieszczenie. A kiedy ich obudowa zostanie pomalowana, wtopią się w wnętrze, pozostając niemalże niezauważonymi, wiernie oddając styl i charakter danego miejsca. Dlatego ta wyjątkowa i rewolucyjna seria opraw ArchiEco znajdzie zastosowanie w każdym środowisku: mieszkalnym, komercyjnym, publicznym. Śmiało można powiedzieć, że lampa awaryjna i ściana stają się jednym. Wreszcie esencja estetyki, kwestie bezpieczeństwa i piękno tworzą zgrane trio!