Wyższy stopień ochrony. Przeciwwybuchowe oprawy oświetleniowe EX od Beghelli

17 czerwca 2022
Wyższy stopień ochrony. Przeciwwybuchowe oprawy oświetleniowe EX od Beghelli

Niektóre środowiska pracy charakteryzują się zwiększonym stopniem zagrożenia zdrowia pracowników. Właściciele takich miejsc zobligowani są do przestrzegania szeregu norm, by zapewnić bezpieczeństwo o wymaganym stopniu w wielu aspektach, w tym do zagwarantowania odpowiedniego oświetlenia obiektu.

Oprawy oświetleniowe montowane w strefach objętych zagrożeniem wybuchu muszą spełniać bardzo surowe kryteria dyrektywy ATEX oraz określone standardy zarządzone przez Unię Europejską, a także być zgodne z rozporządzeniami zawierającymi przepisy krajowe. Przyporządkowanie danego obszaru do konkretnej strefy występowania atmosfery wybuchowej informuje o rodzaju niebezpieczeństwa i jego mocy. Dlatego wyróżnia się:

 1. Strefy 0 i 20 – mówią o ciągłym występowaniu atmosfery wybuchowej, gdzie zagrożenie utrzymuje się przez długi czas.
 2. Strefy 1 i 21 – dotyczą sporadycznego zagrożenia, które może wystąpić w normalnych warunkach.
 3. Strefy 2 i 22 – obejmują rzadkie występowanie atmosfery wybuchowej, która nie występuje w warunkach normalnej pracy, a jeśli wystąpi, to przez krótki czas.

O ile świadomość potrzeby stosowania właściwych opraw w strefie ATEX 0 i 20 jest wysoka, to często w pozostałych bywa bagatelizowana, czego skutki mogą być fatalne. Przy braku ostrożności pracowników i przede wszystkim właściwych warunków zapewniających im bezpieczeństwo, źródło zagrożenia mogą stanowić substancje palne takie jak: benzyna, olej napędowy, olej opalowy, ropa naftowa, benzyna, rozpuszczalnik, drewno, plastik, a także niektóre pyły pochodzenia spożywczego, takie jak: kukurydza, kakao, cukier, pszenica, herbata lub kawa. Wybuch może pojawić się nawet podczas procesu destylacji lub fermentacji. Co więcej, przyczyna katastrofy może być równie nieoczywista, np. iskra wywołująca pożar lub eksplozję powstająca w wyniku tarcia gumowych elementów ubrania lub zwyczajnie nazbyt wysoka temperatura jakiegoś przedmiotu.

Wyjątkową roztropność należy zachować w: zakładach elektroenergetycznych, metalurgicznych, farmaceutycznych, chemicznych i petrochemicznych, tekstylnych i włókienniczych, zakładach przemysłu militarnego, więzieniach, branży górniczej, kotłowniach węglowo-koksowych, stacjach transformatorów, stacjach paliw, logistyce, przemyśle motoryzacyjnym, tartakach, przemyśle spożywczym, młynach i piekarniach.

Istotne jest, by w takich środowiskach wszystkie urządzenia elektryczne były wyposażone w należyte zabezpieczenia, a w szczególności oprawy oświetleniowe, których codzienna praca musi być chroniona przed wytwarzaniem się iskrzenia, osiąganiem niebezpiecznie wysokich temperatur oraz innymi możliwymi uszkodzeniami powodowanymi destruktywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Oprawy oświetleniowe Beghelli, które zostały stworzone do  środowisk wysokiego ryzyka, przeznaczone są do pracy w strefach 2 i 22, gdzie zagrożenie w stopniu rzadkim może zostać wywołane poprzez pojawienie się w powietrzu gazów, cieczy i ich oparów, pyłów lub włókien palnych. To specjalny rodzaj oświetlenia podstawowego i awaryjnego charakteryzujący się wysoką klasą szczelności i nieprzeciętną odpornością mechaniczną. Konstrukcja opraw została starannie zaplanowana i precyzyjnie wykonana, tak by zagwarantować najwyższy stopień bezpieczeństwa. Do tworzenia obudów korzysta się z bardzo wytrzymałych, odpornych na korozję i wpływ ognia materiałów. Zazwyczaj są to: stal, aluminium, poliwęglan, technopolimer, hartowane szkło mikropryzmatyczne. Oprawy z serii EX funkcjonują poprawnie nawet
w ekstremalnych warunkach temperaturowych od -20 °C do +50 °C. Wysoce odporne są na szkodliwe substancje chemiczne oraz drgania i zakłócenia elektromagnetyczne. Poza doskonałą wydajnością świetlną, oprawy oświetlenia podstawowego wyposażone są w inteligentny fotosensor, którego zadaniem jest płynna regulacja strumienia świetlnego w taki sposób, by utrzymać żądany poziom natężenia oświetlenia na płaszczyźnie pracy, niezależnie od dobowych zmian światła naturalnego. Dodatkowo wszystkie oprawy mogą zostać wyposażone w bezprzewodowy moduł komunikacji radiowej w celu łatwiejszego zarządzania oprawami.

 Przeciwwybuchowe oprawy oświetleniowe EX Beghelli

 

ACCIAIO EMERGENZA

Oprawa oświetlenia awaryjnego

Charakteryzuje się wysokim strumieniem świetlnym, który w trybie zasilania awaryjnego,
z własnych akumulatorów, może wynieść nawet 1800 lm.

Odbłyśnik składa się z czterech oddzielnych ogniw antyrefleksyjnych i szkła mikropryzmatycznegoo wysokiej przepuszczalności światła. Oprawę wyróżnia szybki montaż, który możliwy jest dzięki stalowym hakom. Budowa oprawy pozwala na szybki i łatwy dostęp do instalacji elektrycznej.

Oprawa może pracować w ekstremalnych temperaturach: od -40 °C do +50 °C.

Praca w tak niskich warunkach możliwa jest dzięki specjalnemu układowi utrzymującemu ciepło akumulatora – Ice Pack.

Charakterystyka

 • Zasilanie: 230 V AC ± 10%, 50÷60 Hz
 • Montaż: Nastropowy, zwieszany, naścienny, do koryta kablowego
 • Czas ładowania: ≤ 3 h dla akumulatorów LTO
 • Obudowa: Ocynkowana blacha stalowa, malowana proszkowo RAL 7035
 • Głowica: Technopolimer PC + PBT
 • Układ optyczny: Rozpraszający, antyrefleksyjny, aluminiowy
 • Klosz: Szkło hartowane mikropryzmatyczne o wysokiej transmisji (3 mm)
 • Zgodność z normami: EN 60598-1, EN 60598-2-22, EN 1838, UNI 11222, ATEX 2014/34/EU (classification: II 3 G Ex nA II B T135, II 3 D Ex tD A22 T85)
 • Certyfikaty: PZH, CNBOP

 

LUNGALARGALUCE EXTREME

Oprawa oświetlenia awaryjnego

Strumień świetlny sięga 3200 lm w trybie zasilania awaryjnego, z własnych akumulatorów. Przeznaczona jest w szczególności do oświetlania dużych powierzchni dróg ewakuacyjnych oraz hal o wysokości od 2 m do ponad 7 m. W zestawie z oprawą dostarczanych jest pięć bardzo łatwo wymiennych soczewek. Przygotowana do okablowania przelotowego.

 

Charakterystyka

 • Zasilanie: 230 VAC ± 10%, 50÷60 Hz
 • Montaż: Nastropowy, dostropowy, naścienny
 • Czas ładowania: ≤ 3 h dla akumulatorów LTO
 • Obudowa: Odlew aluminiowy, RAL 7040
 • Układ optyczny: Przezroczyste soczewki z poliwęglanu
 • Zgodność z normami: EN 60598-1, EN 60598-2-2, EN 60598-2-22, EN 1838, UNI 11222, ATEX 2014/34/EU (klasyfikacja: II 3 G Ex nA II B T135, II 3 D Ex tD A22 T85)
 • Certyfikaty: CNBOP 

 

ACCIAIO I ACCIAIO EXTREME

Oprawy oświetlenia podstawowego

Wysoce odporne na uderzenia, wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, zakłócenia elektromagnetyczne oraz wyjątkowo agresywne czynniki chemiczne.

Układ optyczny wykonany jest z mikropryzmatycznego szkła oraz z aluminiowego odbłyśnika podzielonego na 12 lub 15 segmentów w celu zapewnienia optymalnego rozsyłu światła i podniesienia sprawności optycznej o 20%.

Oprawa w wersji RD posiada ręczną regulację strumienia i mocy w czterech stopniach.

 

Charakterystyka

 • Zasilanie SD: Uniwersalne wielonapięciowe 93÷265 V AC – 50/60Hz 176÷250 V DC – 0/Hz
 • Zasilanie RD Acciaio: 230 V AC ±10% 50 Hz
 • Zasilacz LED – MTBF w 25 °C: 80 000 h
 • Stabilność strumienia świetlnego w czasie: > 70 000 h (L80B20)
 • Stabilność temp. barwowej: 3 SDCM
 • Montaż: Nastropowy, zwieszany, naścienny lub do koryta kablowego
 • Obudowa Acciaio: Malowana stal, RAL7035
 • Obudowa Acciaio Extreme: Stal nierdzewna ASIS 304
 • Układ optyczny: Aluminiowy, przeciwolśnieniowy
 • Klosz: Hartowane mikropryzmatyczne szkło
 • Zgodność z normami: EN 60598-1, EN 60598-2-1, EN 60598-2-22, DIN 18031-3, EN 62471 (bezpieczeństwo fotobiologiczne), ATEX 2014/34/EU, 2014/53/EU
 • Certyfikaty: PZH

Przeprowadzenie audytu w celu ustalenia substancji i czynników stanowiących potencjalne źródło zagrożenia jest niezbędne. Podobnie jak klasyfikacja danej powierzchni do właściwej strefy zagrożenia wybuchem, za którą odpowiedzialni są projektant obiektu, inwestor oraz interesariusz. Niezależnie od stopnia intensywności ewentualnego zagrożenia, warto pozostać przezornym i możliwie jak najlepiej chronić się przed ryzykiem, montując oprawy specjalnie dedykowane do takich miejsc. Wręcz pożądane jest, by przed wyborem oprawy oświetleniowej dokładnie zapoznać się z jej parametrami, ponieważ czasem nawet iskra może doprowadzić do dramatycznych skutków.