Beghelli dokłada kolejne cegiełki do dziedzictwa kulturowego

4 marca 2022
Beghelli dokłada kolejne cegiełki do dziedzictwa kulturowego

Firma Beghelli na przestrzeni kilku ostatnich lat uczestniczyła w specjalnych projektach, których celem było przywrócenie obiektom ducha przeszłości i ich dawnej świetności.

Jednym z efektywniejszych, a jednocześnie trudniejszych projektów w jakich Firma Beghelli brała udział, były prace nad oświetleniem krypty pod kościołem pijarów w Krakowie.

Odkryto zapomniane i leżące przez około 150 lat, pod grubą warstwą tynku i farb, piękne barokowe polichromie. Część z nich została uzupełniona, a część zrekonstruowana. Pamiętne dzieło wymagało więc odpowiedniego akcentu świetlnego, który podkreślałby to mistyczne wnętrze, a jednocześnie nie stanowiłby zagrożenia dla odsłoniętych malowideł. Zastosowana technologia LED gwarantuje brak promieniowania UV w widmie emitowanego światła. W ten sposób odnowione malowidła oraz freski pochodzące z XVIII w. nie ulegną zniszczeniu i zachowają naturalny kolor przez wiele kolejnych lat. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej urządzeń, źródła światła LED doskonale podkreślają najważniejsze elementy pomieszczeń, nie generując przy tym wysokich kosztów użytkowania.

Fot. Krzysztof Mechel

Kompleksowy projekt modernizacji oświetlenia

Projekt od samego początku był bardzo wymagający, ponieważ modernizacja oświetlenia była częścią prowadzonych prac konserwatorskich. Koniecznością było przestrzeganie zakazu ingerencji w bardzo grube mury krypty. Należało zatem wykorzystać istniejące już otwory montażowe. Firma Beghelli stosując się do prośby konserwatorów, wykonała kompleksowy, specjalny projekt oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego na szynoprzewodach uwzględniając podyktowane wymogi, a zarazem tworząc projekt zgodnie z obowiązującymi normami. Oświetlenie miejsc podziemnych wymagało ogromnej dbałości i ostrożności. Przede wszystkim należało wziąć pod uwagę bezpieczeństwo osób zwiedzających miejsce. Zadanie to spełniają zastosowane najwyższej klasy oprawy oświetlenia awaryjnego, które dzięki swoimi parametrom technicznym zapewniają odpowiednie i zgodne z normami warunki podczas ewentualnego zagrożenia.

Idealnym rozwiązaniem dla krypty było zastosowanie bezprzewodowej komunikacji FM, systemu zdalnego sterowania, monitorowania oraz zarządzania oprawami. Daje to możliwość płynnej regulacji natężenia światła, podkreślając tym samym elementy małej architektury oraz ekspozycji czasowych bez konieczności kładzenia dodatkowych przewodów sterujących. Mimo masywnych, barokowych murów system radiowy działa bez zarzutów umożliwiając zmianę aranżacji wystawy dzięki zdalnej konfiguracji oświetlenia nawet z pozycji smartfona.

Fot. Krzysztof Mechel

Przemyślane zastosowanie światła

Z kolei jedną z ostatnich spektakularnych realizacji, której podjęła się firma Beghelli było oświetlenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Miejsce to, niegdyś było świątynią przemysłu znaną w całej Europie. Pierwszy piec huty został uruchomiony na początku XIX wieku i od tego czasu historia mocno odcisnęła swoje piętno na obiekcie. Dziś jednak to miejsce powróciło do życia dzięki wspólnej pracy architektów oraz firmy Beghelli.

Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Prace nad renowacją trwały niemalże 5 lat, a powierzchnia 2,5 tys. mkw została oświetlona specjalne dobranymi oprawami, które na nowo rozpaliły wspomnienia i wartości zapomnianego budynku. Chcąc zachować dawny klimat i jednocześnie wykonać ukłon w stronę wszystkich hutników i hutniczek, wykorzystano dwa rodzaje opraw przemysłowych typu highbay. Pozostawiono część oryginalnych, które poddano renowacji oraz zamontowano nowe,  wyposażone w „retrofity LED” oprawy z dyfuzorem wykonanym  ze szkła hartowanego. Charakterystyczny klosz oraz obudowa opraw idealnie wpisują się w specyfikę obiektu, wręcz prezentują się jak element dekoracji. Na sali głównej, gdzie znajdują się eksponaty wielkogabarytowe, takie jak prostownica stemplowa, młot parowy i mostowy, zastosowano także innego typu oprawy oświetlenia podstawowego o stylowym kształcie i czarnej obudowie dla podkreślenia industrialnego charakteru muzeum.  Z kolei w sali kinowej z półokrągłym ekranem w celu łatwiejszego zarządzania oświetleniem, uruchomiono cyfrowy system sterowania DALI.

fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Całości dopina iluminacja budynku. Poprzez przemyślane zastosowanie światła, po zmroku ukazują się obserwatorowi detale elewacji, niewidoczne za dnia, przez co bryła budynku nabiera nowego kształtu. Wykorzystane do tego celu oprawy RGBW mogą emitować światło o dowolnej barwie. Jednak, by uzyskać wrażenie budynku stojącego w ogniu, kolorem docelowym jest czerwony. Efekt jest zachwycający zwłaszcza, że elewacja budynku wykonana jest z miedzi. W sumie na obiekcie znajduje około 900 szt. opraw.

Nowo odrestaurowany budynek w Chorzowie jest jedynym muzeum hutnictwa w Polsce, w Europie zaś można znaleźć tylko kilka takich miejsc. Tym bardziej, projekt Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest jednym z ważniejszych w portfolio firmy Beghelli. Móc dokładać kolejne cegiełki do dziedzictwa kulturowego, które będzie mogło być pielęgnowane przez następne pokolenia jest nagrodą samą w sobie.