Diody z owalną charakterystyką

28 stycznia 2015
Diody z owalną charakterystyką

Firma Osram zaprezentowała diody LED, które wyróżniają się owalną charakterystyką świetlną. Zaprojektowano je z myślą o dużych wyświetlaczach i znakach drogowych. Komponenty Displix Oval zamknięto w obudowie o wymiarach 2,1 × 2,7 mm. Taka obudowa pozwala na upakowanie niemal dwa razy większej liczby diod w porównaniu do ich odpowiedników klasycznych. Obudowy są typu RFN w kolorze czarnym. Ma to pomóc w zwiększeniu rozdzielczości dużych wyświetlaczy, co wiązać się może z lepszą jakością wyświetlanych obrazów. Poprawi się także odbiór kolorów.

 

Gęstsze upakowanie pikseli wiąże się z jeszcze jedną ważną cechą. Im więcej diod blisko siebie, tym z mniejszą jasnością musi świecić każda z nich. Każda z diod będzie więc pobierać mniej prądu, co skutkować też ma mniejszym grzaniem się elementów. Zwiększy się także żywotność i niezawodność elementów.

 

Proces ich produkcji jest prostszy niż diod okrągłych, co skutkować ma redukcją kosztów. Diody owalne wymagają też mniej krzemu. Ich budowa dodatkowo chroni je przed wilgocią, co czyni je bardziej odpornymi na deszcz. Dostępne mają być już niedługo w kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim.

 

Pełna oferta firmy OSRAM