Efektywne oświetlenie w biurze

28 grudnia 2018
Efektywne oświetlenie w biurze

Prawidłowe oświetlenie w biurze pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników oraz zwiększa ich wydajność. Co więcej, przemyślana instalacja świetlna przekłada się na niższy rachunek za prąd. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w przestrzeniach biurowych są oprawy ledowe. Co jeszcze przemawia za tym, żeby włączyć je w projekt nowoczesnego biura?

Dobrze dobrane oświetlenie nawet podczas wielogodzinnej pracy przy monitorze nie będzie męczyć wzroku i pozytywnie wpłynie na naszą koncentrację. Podczas projektowania pomieszczeń biurowych ważne jest, aby pamiętać o dopływie światła naturalnego. To ono ma najkorzystniejszy wpływ na samopoczucie oraz poziom koncentracji, ponadto nie męczy oczu. Jednak w sezonie jesienno-zimowym ilość światła dziennego jest znacznie ograniczona. Wtedy z pomocą przychodzi oświetlenie sztuczne, które poprawi komfort pracy wszystkich osób przebywających w biurze.

Jak zgodnie z przepisami oświetlać przestrzeń biurową?

Planując oświetlenie w biurze, należy wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby pracowników czy oszczędności, ale także przepisy, które regulują kwestię oświetlenia. Normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczą przede wszystkim minimalnego poziomu natężenia oświetlanych stanowisk. W ten sposób dla powierzchni, przy których pracuje się na komputerze natężenie powinno wynosić 500 luxów, natomiast np. w przypadku recepcji musi ono utrzymywać się o jedną klasę niżej, czyli 300 luxów. Przepisy uwzględniają także luminację, czyli ilość światła przechodzącą lub emitowaną przez określoną powierzchnię, zjawisko przykrego olśnienia czy wierne oddawanie barw, którego współczynnik Ra nie może być mniejszy niż 80. Ponadto Polskie Normy wyróżniają podział opraw ze względu na rodzaj oświetlenia: oświetlenie ogólne (równomierne oświetlenie pewnego obszaru), oświetlenie miejscowe (dodatkowe źródła światła skierowane na przedmiot pracy wzrokowej) oraz oświetlenie złożone, w którego skład wchodzi ogólne i miejscowe.

Możemy włączyć światło jednym kliknięciem   

Oświetlenie to jedna z instalacji, która generuje największe koszty utrzymania. Często jest bagatelizowana i niewłaściwie użytkowana. Inteligentne systemy zdalnego zarządzania całym układem pozwalają na pełną automatyzację.

Nowoczesne, inteligentne systemy dedykowane do sterowania światłem umożliwiają zaprogramowanie odpowiednich modułów, które łączy się ze wszystkimi oprawami w obiekcie, by następnie móc sterować nimi z poziomu smartfona lub tabletu. A aktywacja wszystkich funkcji odbywa się drogą radiową. Odchodząc od tradycyjnych rozwiązań, czyli typowych przycisków on/off, na rzecz automatyzacji, jesteśmy w stanie zaoszczędzić energię nawet o 80%. W ten sposób technologia nas wyręcza i dostosowuje np. strumień światła oprawy do aktualnych warunków panujących za oknem. W dobie budynków o dużych przeszkleniach jest to szczególnie ważna kwestia, ponieważ nie ma dwóch dni, w których słońce świeci w ten sam sposób. Dlatego raz w pomieszczeniach budynku będzie jaśniej, raz ciemniej. Nowoczesne zasilacze tak regulują pracę opraw, aby dostarczyć więcej światła w pochmurny dzień oraz ograniczają ich strumień w przypadku dnia słonecznego. Automatyczne ściemnianie się i kalibracja opraw to nie tylko oszczędność, ale też wygoda wszystkich pracowników – tłumaczy Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli Polska.

Ponadto tego typu inteligentne rozwiązania pozwalają projektować sceny odpowiadające codziennym sytuacjom oraz elastycznie dopasowują się do potrzeb użytkowników, stawiając ich komfort na pierwszym miejscu. Wspieranie rytmu dobowego pracowników prowadzi do większego zadowolenia oraz zwiększenia ich produktywności.

Pracują wydajnie przez lata i generują oszczędności

Przy wyborze sposobu oświetlenia warto zwrócić uwagę na ledy. Ich światło nie jest szkodliwe dla ludzkiego oka, a same oprawy charakteryzują się znacznie większą trwałością niż tradycyjne żarówki. Ich średni okres bezawaryjnej pracy to nawet 65 tys. godzin. Zakładając, że szacunkowy, dzienny czas pracy danej oprawy wynosi 8 godzin, to w przeliczeniu żywotność oprawy będzie wynosiła 22 lata – dzięki temu można uniknąć częstej wymiany źródeł światła. Dodatkowo projektuje się je tak, aby bezpiecznie odprowadzały ciepło, i były przez to jak najbardziej energooszczędne. – Każda z opraw LED dedykowanych do przestrzeni biurowych powinna posiadać raster paraboliczny lub inną optykę o odpowiednim kącie ochrony. Poprzez zaawansowaną budowę rastra, pomieszczenie zostaje równomiernie oświetlone, a efekt związany z odbiciem i załamaniem światła wyeliminowany. Wyklucza także zjawisko olśnienia, czyli przykrego wrażenia wzrokowego, obniżającego koncentrację i negatywnie wpływającego na samopoczucie pracownika – dodaje Jastrzębski. Raster to rodzaj kratki, wykonany z materiałów przeźroczystych lub nieprzeźroczystych, zakrywających źródło światła. W ten sposób element pozwala na równomierne oświetlenie pomieszczenia. Aby mieć pewność bezpiecznego zakupu, wybierajmy certyfikowane oprawy zgodne z normami technicznymi oraz dotyczącymi bezpieczeństwa fotobiologicznego (PN-EN 62471:2010). Na każdego producenta jest także nałożony obowiązek wykonania badań laboratoryjnych, które potwierdzają bezpieczeństwo użytkowania.

Inteligentne systemy w połączeniu z nowoczesnymi źródłami światła LED to gwarancja nie tylko oszczędzonych pieniędzy związanych z eksploatacją pomieszczeń w biurze, ale także poprawa komfortu pracy. Jednak podczas wyboru lub modernizacji oświetlenia należy pamiętać, aby kupowane lampy były dobrej jakości, zgodne z normami oraz oczekiwanymi parametrami.