Idealne oświetlenie w biurze

22 lutego 2018
Idealne oświetlenie w biurze

Philips Lighting przyczynił się do przekształcenia siedziby firmy energetycznej innogy w Republice Czeskiej, instalując system oświetlenia LED dostosowany do rytmu dobowego pracowników. Stymuluje on poziom energii o określonych porach dnia. Pracownicy cieszą się przyjemnym jasnym światłem, podobnym do naturalnego światła dziennego, na początku dnia i po lunchu. Pomaga to zwiększać poziom energii, poprawiać komfort i jakość widzenia w miejscu pracy, co pozytywnie wpływa na ich dobre samopoczucie, a tym samym wydajność. Specjalnie dostosowana temperatura barwowa i natężenie światła mają działanie pobudzające, porównywalne do wypicia filiżanki mocnej kawy.

W listopadzie 2017 r. innogy zakończyła gruntowny remont powierzchni biurowej w czeskiej centrali przy ul. Limuzská w Pradze obejmującej 10 tys. metrów kwadratowych. Firma zrezygnowała z tradycyjnego zamkniętego środowiska biurowego na rzecz otwartej przestrzeni. W ten sposób stworzyła najlepsze w swojej klasie otoczenie pracy, które pozytywnie wpływa na komfort, dobre samopoczucie i produktywność 550 pracowników.  Oświetlenie odegrało kluczową rolę w przemianie, w wyniku której powstała nowa restauracja, wymieniono meble, wprowadzono zdrową żywność, odnowiono kuchnie i stworzono obszary sprzyjające kreatywnej pracy.

Firma Philips Lighting zainstalowała sieciowy system oświetleniowy składający się z około 2 tys. opraw Philips LED.  A wśród nich 860 opraw nasufitowych Philips PowerBalance tunable white oraz 96 opraw typu downlight Philips LuxSpace tunable white , zaprogramowanych tak, aby oświetlenie zmieniało się w zależności od pory dnia. Pracownicy mogą dostosowywać subtelne różnice w temperaturze barwowej i natężeniu oświetlenia do określonych zadań, poprawiając sobie komfort widzenia. Zainstalowany system oświetleniowy przede wszystkim ma na celu poprawić samopoczucie pracowników. Natomiast przez to, że zarówno monitoring jak i konserwacja odbywają się zdalnie, system przyczynia się także do zwiększenia wydajności operacyjnej firmy.

Oświetlenie zostało zaprojektowane tak, aby współgrało z naturalnym rytmem dobowym ludzi. Jednocześnie pracownicy innogy mogą w dowolnym momencie zmienić ustawienia za pomocą panelu Philips Antumbra Dynalite zamontowanego na ścianie, dostosowując światło do swoich potrzeb lub konkretnych zadań. Sterowanie za pomocą przycisku dotykowego umożliwia kontrolę nad oświetleniem i roletami, umożliwiając pracownikom dostosowanie otoczenia do indywidualnych preferencji.

Oszczędzanie energii poprzez dostarczanie światła, tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba

Instalacja obejmuje około 150 czujników ruchu, które wyłączają światło w danym pomieszczeniu lub obszarze, gdy nikt tam nie przebywa, oszczędzając energię elektryczną. Energooszczędne oświetlenie LED w połączeniu z systemem sterowania pozwoliło innogy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia biura o około 50% w porównaniu do poprzednich lamp fluorescencyjnych.

 

Fima Philips zaprasza na swoje stoisko podczas targów Light+Building 2018 we Frankfurcie, 18–23 marca 2018 r.

 Hala “0”| Forum