Iluminacja londyńskich mostów

29 stycznia 2019
Iluminacja londyńskich mostów

Signify został partnerem do spraw inteligentnego oświetlenia w projekcie iluminacji 15 kultowych londyńskich mostów. Inwestycja ma zostać sfinalizowana do 2022 roku. Kontrakt zawarty z fundacją Illuminated River ma na celu ożywienie okolic słynnych mostów na Tamizie i umocnienie pozycji Londynu jako jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic świata.

Firma Signify zawarła kontrakt na instalację systemu Interact Landmark oraz opraw Philips Color Kinetics LED w celu stworzenia dynamicznych i artystycznych efektów świetlnych przy użyciu centralnie zarządzanego oprogramowania. Dodatkowo, Signify zapewni usługi w zakresie zdalnego monitorowania i zarządzania inteligentnym oświetleniem mostów przez okres 10 lat.

Jest to pierwsza holistyczna strategia oświetlenia wszystkich mostów w centralnym Londynie. Jej celem jest stworzenie wielopoziomowego doświadczenia świetlnego, które będzie można oglądać, znajdując się na mostach, a także z brzegów Tamizy, z powietrza, z wysokich budynków, a nawet łodzi. Projektem zarządza fundacja Illuminated River, która zorganizowała międzynarodowy konkurs na projekt oświetlenia. Zwyciężył go uznany, międzynarodowy artysta Leo Villareal i londyńscy architekci z firmy Lifschutz Davidson Sandilands. W oparciu o rygorystyczny system oceniania, wykonanie projektu zostało przyznane firmie Signify z uwagi na jej globalny zasięg, zasób wiedzy i możliwość realizacji tak ważnego, zakrojonego na dużą skalę zadania instalacji inteligentnego oświetlenia. Kluczowym czynnikiem było również doświadczenie firmy Signify we współpracy z architektami i projektantami oświetlenia w zakresie zarządzania dynamicznym oświetleniem architektonicznym.

Rozpoczynająca się obecnie pierwsza faza projektu potrwa do połowy 2019 roku i obejmie instalację inteligentnego oświetlenia Philips Color Kinetics LED na czterech mostach: London Bridge, Cannon Street Railway Bridge, Southwark Bridge oraz Millennium Bridge. System Interact Landmark firmy Signify będzie służył do zdalnego monitorowania i zarządzania oświetleniem na wszystkich czterech mostach. Most Cannon Street Railway Bridge zostanie oświetlony po raz pierwszy, podobnie jak górne i dolne części pozostałych mostów. Pozwoli to na osiągnięcie bardziej przestrzennych i trójwymiarowych efektów świetlnych, które poprawią wygląd otoczenia mostów i zwiększą bezpieczeństwo.

O projekcie

Projekt Illuminated River będzie największym na świecie zamówieniem publicznym w zakresie sztuki. Instalacja zostanie umieszczona na trasie 4,5 mil morskich wzdłuż Tamizy i będzie miała łączną długość 2,5 mil (ok. 4 km), co równa się długości 44 boisk piłkarskich. System Interact Landmark firmy Signify będzie służył do centralnego zarządzania inteligentnym oświetleniem instalacji.

Dynamiczne efekty świetlne zostaną stworzone z wykorzystaniem ponad 22 000 zintegrowanych punktów świetlnych LED Philips Color Kinetics, z możliwością wyświetlania ponad 16 milionów kolorów. Oprawy zostaną zainstalowane na 15 mostach w Londynie: London Bridge; Southwark Bridge; Cannon Street Bridge; Millennium Bridge; Blackfriars Railway Bridge; Golden Jubilee Bridge, Waterloo Bridge; Blackfriars Bridge; Lambeth Bridge; Vauxhall Bridge; Westminster Bridge; Grosvenor Bridge; Chelsea Bridge; Albert Bridge; Tower Bridge.

Szacuje się, że dzięki przejściu na zintegrowaną technologię LED, roczna oszczędność zużycia energii elektrycznej w oświetleniu architektonicznym wynosi od 50 do 70%, w porównaniu z konwencjonalnym oświetleniem.

Inteligentne oświetlenie będzie monitorowane zdalnie przez system Interact Landmark. Oprogramowanie wykrywa błędy i zarządza nimi oraz wykonuje zdalną diagnostykę i konserwację, usprawnia zarządzanie zasobami, a tym samym zmniejsza koszty. Na 15 mostach pojawi się ponad 13 000 opraw. Będą one sterowane indywidualnie lub centralnie w celu tworzenia wyjątkowych, dynamicznych scen świetlnych na specjalne okazje – na przykład narodziny królewskiego potomka czy Sylwester.

 O Illuminated River Foundation

Illuminated River Foundation to niezależna organizacja charytatywna, która została założona, aby zrealizować „Illuminated River” – publiczny projekt artystyczny o wielkiej skali. Fundacja angażuje się w pozyskiwanie prywatnych funduszy na instalację i utrzymanie projektu. Otrzymała już hojne fundusze od Lisbet Rausing i Petera Baldwina za pośrednictwem organizacji Arcadia, The Rothschild Foundation i Fundacji Rodziny Blavatnik. Fundusze na pierwszy konkurs zostały przekazane przez burmistrza Londynu i przez City of London Corporation.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED