Interaktywny pokaz świetlny

5 stycznia 2018
Interaktywny pokaz świetlny

Philips Lighting dokonał niezwykłej metamorfozy mostu Hendrixa w Zagrzebiu w Chorwacji. Most kolejowy zmienił się w spektakularną rzeźbę świetlną, aktywowaną przez przejeżdżające pociągi.

300-metrowy Zeleni Most (Zielony Most) rozciąga się na rzece Sawie przepływającej przez stolicę Chorwacji. Odkąd w 1995 roku na moście pojawiło się graffiti przedstawiające nazwisko legendarnego gitarzysty Jimiego Hendrixa, dla mieszkańców stał się on po prostu „mostem Hendrixa”.

Projekt jest efektem współpracy Philips Lighting ze sławnym chorwackim projektantem oświetlenia, Deanem Skirą. Nocą most skąpany jest w eterycznym, białym świetle, uwydatniającym jego łuk, przęsła i pełen wdzięku design. Nadjeżdżające pociągi są wykrywane przez czujnik, co sprawia, że białe światło gaśnie, a most niemal znika w ciemności. Kiedy pierwszy wagon wjeżdża na most, pociąg zostaje oświetlony sekwencją kolorowych świateł, pojawiających się kolejno w tempie dopasowanym do prędkości pociągu. Zarówno most jak i pociąg oświetla zsynchronizowana ruchoma wstęga kolorów, godna patrona mostu. Gdy pociąg znika, ponownie pojawia się białe światło.

W projekcie wykorzystano 740 opraw liniowych Philips Color Kinetics Vaya white; 56 białych opraw Philips Color Kinetics eW Graze MX Powercore i 26 kolorowych opraw Philips Color Kinetics Vaya Flood MP G2 RGB. Światła są sterowane przez kontroler Philips Color Kinetcs iPlayer 3 i system sterowania oświetleniem Philips Dynalite. Z systemem sterowania połączony jest czujnik Geolux, który wykrywa nadjeżdżające pociągi.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED