Signify ogłosił współpracę w kwestii pilotażu komercyjnej wersji systemu LiFi z ponad 30 klientami z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Dostosowane do technologii LiFi oprawy LED łączą w sobie doskonałej jakości energooszczędne światło z bezpiecznym, stabilnym, ultraszybkim i bezprzewodowym przesyłem danych za pomocą fal świetlnych.
Atea, wiodąca firma zajmująca się infrastrukturą informatyczną w Skandynawii i regionie bałtyckim wprowadziła LiFi w swoim biurze w norweskim Stavanger. Atea zainstalowała oprawy LiFi w holu budynku należącego do firmy, aby zaprezentować tę technologię i umożliwić odwiedzającym wypróbowanie nowej, bezprzewodowej formy przesyłu danych.
Innym z klientów testujących wykorzystanie LiFi jest firma telekomunikacyjna Orange, która pilotażowo wprowadziła nową technologię w jednym ze swoich francuskich biur pod Paryżem.
W Singapurze, Politechnika Republiki (Republic Polytechnic) zainstaluje LiFi w swoim „Smart Devices Lab”. Uczelnia chce dać przez to swoim studentom nowe możliwości nauki i ułatwić kontakt z inteligentnymi technologiami oświetleniowymi. Politechnika jest pierwszą instytucją edukacji wyższej w południowo-wschodniej Azji, która zaczęła korzystać z LiFi.
Jak działa LiFi?
LiFi oferuje dwustronny, ultraszybki i bezprzewodowy przesył danych – tak, jak inne technologie bezprzewodowe. W miejsce sygnału radiowego do transmisji i odbierania danych wykorzystuje jednak światło. Oferowane przez Signify dostosowane do technologii LiFi oprawy Philips posiadają szerokopasmowe łącze o szybkości ponad 30Mb na sekundę bez uszczerbku na jakości światła. Prędkość ta pozwala chociażby na jednoczesną transmisję kilku nagrań w jakości HD podczas wideorozmowy.
Każda oprawa oświetleniowa posiada wbudowany modem, który modulując światło zapewnia przesył danych. Modulowane światło jest wychwytywane przez klucz dostępu LiFi USB podłączony do wejścia w laptopie lub tablecie (w przyszłości tego typu technologia będzie wbudowana w laptopy i urządzenia mobilne). Klucz dostępu LiFi USB przesyła dane z powrotem do oprawy za pomocą łącza podczerwonego.
LiFi zapewnia ultraszybki, niezawodny i stabilny przesył danych. Technologia ta może być wykorzystywana w miejscach, gdzie fale radiowe mogłyby zakłócać pracę innych urządzeń, np. w szpitalach czy fabrykach. Świetnie sprawdzi się też tam, gdzie inne technologie bezprzewodowe nie mają zasięgu lub ich zasięg jest słaby, jak np. w podziemnych pomieszczeniach. Jest także idealnym rozwiązaniem w środowiskach wymagających wysokiej dbałości o bezpieczeństwo, np. zapleczu instytucji finansowych czy usługach rządowych. LiFi zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ światło nie może przenikać ścian, a bezpośredni dostęp do fal świetlnych jest niezbędny, aby podłączyć się do sieci.