Kompensacja ciśnienia w szczelnych oprawach LED

27 sierpnia 2018
Kompensacja ciśnienia w szczelnych oprawach LED

Wynikiem generowania ciepła przez diody LED w szczelnych oprawach jest wzrost temperatury powietrza i nadciśnienie, które musi być kompensowane. Po wyłączeniu, kiedy temperatura wewnątrz oprawy spada, pojawia się podciśnienie. Powoduje ono zasysanie z zewnątrz wilgoci, co prowadzi do korozji metalowych części. W cyklu dobowym może pojawić się wewnątrz oprawy także kondensat pary wodnej.

Po załączeniu oprawy temperatura wewnątrz wzrasta w wyniku rozpraszania ciepła emitowanego przez elementy elektryczne (diody LED, zasilacze). Zgodnie z zasadami fizyki wzrasta objętość powietrza i ciśnienie. Powstałe nadciśnienie szuka drogi ucieczki z oprawy i znajduje ją w miejscach najsłabszych dla konstrukcji, np. przez uszczelki.

Odwrotna sytuacja ma miejsce przy wyłączeniu – temperatura wewnątrz oprawy spada, pojawia się podciśnienie, które jest kompensowane dokładnie tymi samymi drogami. W ten sposób, przy braku dedykowanej kompensacji, uszczelki tracą z biegiem czasu swoje właściwości i powodują, że wilgoć oraz kurz dostają się do wewnątrz, doprowadzając do korozji i późniejszej awarii. Często także dochodzi do kondensacji pary wodnej na chłodniejszych elementach oprawy.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku potrzebny jest element kompensacyjny, którego wodoodporny, ale przepuszczający powietrze filtr automatycznie wyrówna ciśnienie wewnątrz oprawy. Dodatkowo filtr elementu kompensującego nie może dopuścić do przedostawania się do wewnątrz wody i pyłów i musi zapewnić wysokie IP dla całej konstrukcji.

W ofercie produktowej firmy STEGO można znaleźć kilka typów produktów do kompensacji ciśnienia, które dodatkowo zapewniają mikrowentylację.

Elementy, które są w ofercie od dawna, to kompensatory serii DA084 i DA284. Są to produkty łatwe w montażu, umożliwiają wyrównanie ciśnienia i wentylację, zachowując klasę ochrony aż do IP68. Membrana półprzepuszczalna umożliwia odprowadzanie powietrza i wilgoci z aplikacji do otoczenia (DA284). W przeciwnym kierunku przepuszczane jest jedynie powietrze. Pyły zostają zatrzymane przez membranę.

Nowymi elementami w ofercie są dławiki kablowe kompensacyjno-wentylacyjne DAK284, które łączą w sobie dwie funkcje: wprowadzają i utrzymują kable zasilające oprawy oraz pozwalają na wyrównanie ciśnienia i mikrowentylację wewnątrz nich. Trzy wielkości – M12, M16 i M20 – oraz wysoki stopień ochrony (IP68) pozwalają na ich zastosowanie w oprawach różnych wielkości i typów.

Więcej o produktach na www.stego.de/pl/produkty/akcesoria/

 Zapraszamy do odwiedzenia nas podczas targów ENERGETAB – pawilon Z stoisko nr 13.