Lampy solarne, czyli Słońce, które świeci nocą

16 czerwca 2016
Lampy solarne, czyli Słońce, które świeci nocą

Lampy solarne to najbardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe stosowane na zewnątrz budynków. Wyposażone są one w efektywne panele słoneczne, które po naładowaniu w ciągu dnia dają jednostajny strumień świetlny przez 8 godz. po zapadnięciu zmroku. Jest to zasługą zastosowanych modułów LED, które z jednej strony są oszczędne (przez co dłużej świecą na bateriach), a z drugiej świecą ładnym, ciepłym i mocnym światłem.

Energię słoneczną potrafimy przekształcić w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltanicznym, wytwarzanym najczęściej z krystalicznego krzemu (Si) – mówi Bogdan Ślęk, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu Oświetleniowego, ekspert firmy Philips Lighting. – Poprzez szeregowe połączenie wielu ogniw uzyskujemy większe napięcie, które pozwala optymalnie zasilić moduł LED – dodaje ekspert.

Kluczem do tego, by lampa była efektywna i działała przez lata, jest zastosowanie odpowiedniego akumulatora do magazynowania energii. – Obecnie najlepszy jest litowo-jonowy, dużo trwalszy i bardziej wydajny niż dość popularny w tańszych lampach solarnych akumulator niklowo-jonowy – twierdzi Bogdan Ślęk.
Ze względu na brak poboru prądu jedynym kosztem użytkowania oświetlenia jest lampa. Warto przy tym zwracać uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonana jest lampa, a także czy przystosowana jest do warunków zewnętrznych (stopień ochrony: od IP44).

Oryginalne i dobrej jakości lampy solarne są wyposażone w dodatkowe funkcje energooszczędne, takie jak wyłącznik oraz czujnik ruchu. Dzięki nim światło jest włączone tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Służy temu funkcja dzień/noc, która sprawia, że lampa zewnętrzna automatycznie włącza się po zmroku wraz z czujnikiem ruchu.
Lampy solarne nie wymagają podłączania przewodów sieciowych. Emitują światło o jasności do 100 lm, co w zupełności wystarczy, by oświetlić wydzielony obszar lub podkreślić wybrane walory architektoniczne. Montaż jest bardzo prosty. Wystarczy kilka minut, by rozmieścić je np. w ogrodzie, w wybranych wcześniej miejscach. Mało tego – w każdej chwili można zmienić aranżację świetlną, przestawiając je w inne miejsca.

Źródło: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska Centrum Informacji o Środowisku UNEP-GRID Warszawa. Dowiedz się więcej na  www.gridw.pl
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.