Nowe podejście do produkcji diod

9 marca 2017
Nowe podejście do produkcji diod

Seoul Semiconductor na targach oświetleniowych Japan Lighting Fair odbywających się od 7 do 10 marca w Tokio przedstawi 17 nowych diod typu chip-on-board o nazwie Acrich COB, przeznaczonych na rynek oświetlenia o wysokiej wydajności i najwyższej jakości.

Diody COB marki Seoul Semiconductor stanowią realizację całkowicie nowego podejścia do produkcji diod świecących, którego podstawą jest zastosowanie technologii Acrich do konstrukcji COB; wykorzystują technologię MJT (ang. multi-junction technology) i osiągnięcia Seoul Semiconductor w wytwarzaniu diod zasilanych bezpośrednio napięciem przemiennym – powiedział Nam Ki-Bum, główny technolog Seoul Semiconductor.

Jako uzupełnienie oferty MJT COB i AC COB wprowadzimy w tym roku na rynek dwie nowe diody COB i mamy zamiar sprzedawać je na całym świecie wraz ze wszystkimi naszymi wysokiej jakości rozwiązaniami LED – dodał.

Nowe produkty wystawiane na Targach są oparte na technologii Acrich, która stanowi podstawę wysokowydajnych rozwiązań MJT i zasilanych sieciowo LED-ów AC. Acrich COB posiada dwie konfiguracje: MJT COB i AC COB. MJT COB tworzą zintegrowane wieloczipowe struktury, które uzyskują rekordowe na skalę światową wydajności świetlne rzędu 168 lm/W. Diody te są sprzedawane w typowych obudowach i posiadają pojedyncze złącza zasilające. AC COB wykorzystują technologię bezpośredniego zasilania AC, w której czterodiodowe zespoły są łączone w układy do wspólnego montażu. Takie rozwiązanie zdecydowanie upraszcza konstrukcję i poprawia żywotność produktu poprzez wyeliminowanie zasilacza.

Nowa linia produktów obejmuje 11 diod MJT COB o mocy od 6 do 180 W i sześć diod Acrich COB zasilanych napięciem 120 V i 230 V AC. Seoul Semiconductor oferuje także różne akcesoria, takie jak układy optyczne i gniazda montażowe, które pomogą klientom w produkcji swoich urządzeń oświetleniowych.

Ponadto, Seoul Semiconductor opracowała diodę COB o o wysokim CRI do oświetlenia kierunkowego w studiach telewizyjnych. Ten produkt wykorzystuje technologię Seoul Semiconductor MJT COB, uzyskując najlepszy wynik w branży. 

MJT COB to produkt łączący technologię multi-junction i chip-on-board, dla których Seoul Semiconductor posiada własne patenty. Wykorzystuje technologię zintegrowanych połączeń między strukturami LED, dzieląc chip diody na wiele osobnych modułów, i charakteryzuje się wysoką jakością światła i niezawodnością.

Wysoka skuteczność świetlna wynosząca 168 lm/W dla temperatury barwowej 5000 K i wartość indeksu CRI rzędu 80 przy temperaturze złącza 85 °C dla diody 40 W to parametry o ok. 6 proc. wyższe niż w przypadku konkurencyjnych produktów. Duża jasność diody MJT COB dzięki wysokiemu napięciu przewodzenia jest osiągana z połączenia tylko 54 czipów, podczas gdy istniejące produkty COB potrzebują dla osiągnięcia tej samej jasności 144 czipy. Zmniejszenie liczby czipów redukuje problemy powstające na ich połączeniach, które do tej pory były główną przyczyną uszkodzeń diod COB.

Diody COB AC są zasilane ze źródeł prądu przemiennego 120 V lub 230 V. Ponieważ nie wymagają stosowania dużych i zawodnych zasilaczy, koszty produkcji opraw wykorzystujących te diody mogą być zmniejszone o ok. 25 proc., przy większej ich miniaturyzacji i niezawodności.

Obie linie produktów są odpowiednie do szerokiego zakresu ogólnych zastosowań oświetleniowych, wymagających wysokiej jakości i wysokiej wydajności, takich jak oświetlenie obiektów handlowych, oświetlenie uliczne lub przemysłowe.

Firma Seoul Semiconductor, która doskonaliła technologię COB w ciągu ostatnich 10 lat, posiada setki związanych z nią patentów. Spółka planuje w dalszym ciągu aktywnie bronić swoich praw patentowych dotyczących technologii COB i ścigać wszelkie pojawiające się ich naruszenia.

Więcej o produktach COB Seoul Semiconductors