Oświetlenie kluczowym elementem przestrzeni biurowych

1 czerwca 2024
Oświetlenie kluczowym elementem przestrzeni biurowych

Odpowiednie warunki oświetleniowe w przestrzeni biurowej są głównym elementem wspierającym komfort pracy i wydajność pracowników. Innowacyjna koncepcja New Work zaproponowana przez TRILUX oferuje firmom i pracownikom dynamiczne aranżacje pomieszczeń tworząc jednocześnie przestrzeń dla nowego podejścia do komunikacji w codziennej pracy.

Światło odgrywa fundamentalną rolę w codziennym życiu człowieka. Ma wpływ na nasz poziom energii, nastrój, zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Badania naukowe potwierdzają związek natężenia i barwy światła z wydajnością pracowników.  Odpowiednia barwa światła ma pozytywny wpływ na samopoczucie, komfort psychiczny, wydajność poznawczą oraz poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Założenie New Work zawiera w swojej koncepcji stworzenie przestrzeni biurowych typu open space, kabiny telefoniczne, punkty spotkań, czy też alternatywne miejsca pracy, jak biura coworkingowe. 
W związku z dużą różnorodnością potrzeb i założeń, rozwiązania oświetleniowe powinny być uniwersalne, łatwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb, ale również powinny podkreślać podział na strefy i obszary pracy. Wysoka jakość światła i modułowy charakter systemu oświetleniowego Yonos w połączeniu z technologią ConVision, które oferuje firma TRILUX, ma kluczowe znaczenie dla powodzenia koncepcji New Work.

Systemy oświetleniowe TRILUX nie tylko doskonale współgrają z potrzebami człowieka, ale także cechują się wysoką efektywnością energetyczną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii LED oraz inteligentnych systemów sterowania możliwe jest minimalizowanie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz korzyści dla środowiska – mówi Tomasz Płuska, Architecture Development Manager w TRILUX

Jednym z najważniejszych aspektów światła jest zdolność do regulowania naszego zegara biologicznego. Przeciętny Polak w pracy spędza blisko czterdzieści godzin tygodniowo, dlatego tak bardzo istotne jest dostosowanie światła sztucznego w miejscu pracy w taki sposób, aby w miarę możliwości imitowało światło naturalne. Ponadto, w okresie jesienno-zimowym, gdy dni stają się krótsze i mniej słoneczne, odpowiednio dobrane światło we wnętrzach pomaga nam w uregulowaniu niedoborów światła naturalnego i tym samym we wspieraniu naszego cyklu dobowego.
Źródło: Trilux