Pakiet większościowy Lumileds

31 marca 2015
Pakiet większościowy Lumileds

Pod koniec marca br. firma Philips poinformowała o sprzedaży większości swych udziałów w firmie Lumileds amerykańskiemu funduszowi kapitałowemu GO Scale Capital. Zgodnie z umową, konsorcjum GO Scale Capital nabędzie 80,1 proc. udziałów, natomiast Philips zachowa 19,9 proc. pakietu akcji. Transakcja zostanie zakończona w III kwartale tego roku, a jej koszt wyceniono na ok. 3,3 mld USD.

Firma Lumileds jest wiodącym dostawcą komponentów oświetleniowych na rynkach motoryzacyjnym i elektroniki konsumenckiej. Obecnie firma prowadzi działalność w 30 krajach i zatrudnia blisko 8,3 tys. pracowników. Powstała w wyniku transakcji nowa spółka działać będzie pod dotychczasowa nazwą Lumileds, a firma Philips Lighting pozostanie jej ważnym klientem.

Koncern Philips zamierza obecnie skupić się na istniejących i rozwijających się rynkach rozwiązań oświetleniowych, na których zajmuje wiodącą pozycję. Zgodnie z zapowiedzią z września 2014 r., Philips rozpoczął właśnie proces tworzenia dwóch wiodących na rynku firm, koncentrujących się na rozwiązaniach z zakresu opieki zdrowotnej (Healthtech) i oświetlenia (Lighting). W ramach tych strategicznych przeobrażeń Philips zamierza przekształcić swój biznes sektora oświetleniowego w oddzielną strukturę prawną w drodze oferty publicznej, choć rozważane są też inne możliwości.

 

Zaprenumeruj Oświetlenie LED