Pomiar luminancji w oświetleniu drogowym z użyciem nowego matrycowego miernika GL Opticam 3.0

17 czerwca 2020
Pomiar luminancji w oświetleniu drogowym z użyciem nowego matrycowego miernika GL Opticam 3.0

Politechnika Poznańska przeprowadziła pomiary luminacji z użyciem GL Opticam 3.0 – pierwszego systemu w pełni przystosowanego do pracy w terenie.

Politechnika Poznańska, posiadająca wieloletnie doświadczenie w pracy w terenie z miernikami luminancji, przeprowadziła pomiary luminacji z użyciem GL Opticam 3.0 – pierwszego systemu w pełni przystosowanego do pracy w terenie. Podczas wykonywania pomiarów jakości oświetlenia wybranych odcinków dróg klasy oświetleniowej M wykorzystano matrycowy miernik wyprodukowany w Puszczykowie pod Poznaniem przez firmę GL Optic.

W trakcie pomiarów wykorzystano miernik wraz z unikalnym zestawem akcesoriów, który ułatwia i znacznie przyspiesza wyznaczanie pola pomiarowego, profesjonalny statyw, koło pomiarowe i zasilane bateryjnie. W skład systemu wchodzą również specjalne skrzynie transportowe, które tworzą stabilne  stanowisko pomiarowe z laptopem. Dedykowane oprogramowanie GL Opticam SOFT ułatwia wykonywanie pomiarów i pozwala na natychmiastową analizę zgodności instalacji oświetleniowej z normą PN/EN 13201:2016.

To niezwykle przemyślany system, który został zaprojektowany przez firmę GL Optic w ramach wspólnego projektu z Politechniką Poznańską, dofinansowanego przez NCBiR. Pracownicy Politechniki przeprowadzili wiele pomiarów luminancji na drogach ekspresowych i w miastach, a swoimi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką wsparli ten projekt – komentuje dr hab. inż. Krzysztof Wandachowicz, kierownik Zakładu Techniki Świetlnej i Elektrotermii Politechniki Poznańskiej.

Poza nowoczesnym układem pomiarowym miernik posiada hermetyczną obudowę, jest wyposażony zarówno w zestaw baterii, jak i przetwornicę samochodową (dostępną na życzenie klienta), która jest prostym dodatkiem, ale w pracy w terenie, kiedy pomiary wykonuje się nierzadko na zamkniętych odcinkach dróg bez dostępu do zasilania sieciowego, stanowi znaczące udogodnienie. Zestaw został wyposażony we wszystkie niezbędne kable, przejściówki, a nawet śrubokręty i kamizelki odblaskowe.

Badania porównawcze wykazały, że dokładność pomiarowa dorównuje parametrom urządzeń od wiodących światowych producentów. Z kolei powtarzalność pomiarów dzięki stabilizacji temperaturowej oraz dopracowany zestaw akcesoriów i intuicyjne oprogramowanie przewyższają wszystkie dostępne na rynku światowym instrumenty do pomiaru luminancji.

Pierwszy polski matrycowy miernik wykorzystuje monochromatyczną matrycę CMOS o wysokiej rozdzielczość (9 MP), filtr V-lambda (f1’) w klasie A, funkcję automatycznej identyfikacji akcesoriów optycznych, stabilizację temperaturową sensora, a zakres czasu ekspozycji wynosi od 50 ms do 10 s. Dokładność i rzetelność danych zapewnia 9-etapowa kalibracja, która przeprowadzana jest w Laboratorium Promieniowania Optycznego GL Optic – jedynej jednostce w środkowo-wschodniej Europie wyposażonej w ciało doskonale czarne – pierwotny wzorzec promieniowania optycznego. Tego typu wzorce znajdują się tylko w wiodących narodowych instytutach norm i technologii na świecie, takich jak National Institute of Standards and Technology (NIST), Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) alboThe All-Union Research Institute of Optical and Physical Measurements (VNIIOFI).

Zaprenumeruj Oświetlenie LED