Ponad 35 mln oszczędności rocznie na kosztach oświetlenia

18 września 2023
Ponad 35 mln oszczędności rocznie na kosztach oświetlenia

W grudniu 2021 roku w Warszawie zawisła pierwsza, zaprojektowana specjalnie dla stolicy, ledowa oprawa oświetleniowa SAVA. Dziś to ponad 40 tys. zamontowanych opraw i miliony złotych oszczędności na energii elektrycznej.

Jak informuje ZDM cała inwestycja właśnie się zwraca, a Warszawa na prądzie już oszczędza „na czysto”.

Wymiana oświetlenia ulicznego przynosi gigantyczne oszczędności – są to dziesiątki gigawatogodzin rocznie, które oszczędzamy dzięki technologii, jaka jest zastosowana w oprawach oświetleniowych. Nowe oprawy dają tak dużą przewagę, jeżeli chodzi o oszczędność energii, że koszty poniesione na zakup i wymianę zwracają się w ok. 2 lata. To dużo szybciej, niż zakładaliśmy na samym początku – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy podczas briefingu prasowego podsumowującego dotychczasowe prace.

Na ulicach podlegających bezpośrednio ZDM całkowity koszt wymiany ponad 36 tys. starych opraw sodowych lub metalohalogenkowych na nowe, w technologii LED, to ponad 32 mln zł brutto, w tym 29,1 mln zł to koszt opraw, a 3,2 mln zł – koszt wymiany. Dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie przez oświetlenie uliczne w odniesieniu do dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh.

Od wiosny 2023 r. proces wymiany opraw jest kontynuowany również na ulicach gminnych, czyli podlegających bezpośrednio urzędom dzielnic. Szacuje się, że na ulicach „dzielnicowych” do wymiany jest kolejnych 40-45 tys. opraw.  Ilość energii zużywanej przez całe oświetlenie uliczne na terenie Warszawy spadnie z 78,5 GWh do 50,7 GWh.

Dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi, w zależności od cen prądu, kilkadziesiąt mln zł rocznie na oświetleniu ulic. Oznacza to, że wymiana opraw oświetleniowych w całej Warszawie zwróci się w niecałe dwa lata, czyli w praktyce już to się stało. Ostateczna skala oszczędności zależeć będzie od cen prądu w danym roku, a te w latach 2021-2023 ciągle rosły. Oprócz tego dodatkowa korzyścią jest też zdecydowanie mniejsza emisja szkodliwych substancji, co wynika wprost ze zmniejszonego zużycia prądu. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest tutaj ekwiwalentem posadzenia kilku milionów drzew.

Od samego początku modernizacji oświetlenia ZDM prowadzi szczegółowe statystyki, którymi w każdą środę dzieli się w internecie.

Tutaj można znaleźć informacje o liczbie wymienionych opraw , oszczędności energii czy redukcji emisji CO2. Każdy może również skorzystać z interaktywnej mapy, na której zaznaczane są odcinki ulic z wymienionymi oprawami.

Warszawski ZDM chętnie dzieli się wiedzą na temat modernizacji oświetlenia. W dniach 14-15 września br. została zorganizowana konferencja pod hasłem „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Warszawie – jak to zrobić dobrze”, podczas której zostały przekazane specjalistom od oświetlenia z innych polskich miast informacje: przeprowadzić taką zmianę, począwszy od pomysłu, przygotowania zamówienia, zaprojektowania oprawy, przez sprawy techniczne związane z wymianą opraw.

Źródło: ZDM

Fot. ZDM