Program wymiany opraw oświetleniowych w Warszawie

14 października 2020
Program wymiany opraw oświetleniowych w Warszawie

Do końca 2022 r. na wszystkich głównych ulicach Warszawy będzie nowe oświetlenie LED. Będzie jaśniej i bezpieczniej, a koszty energii elektrycznej znacznie się zmniejszą.

ZDM otworzył oferty w przetargu na wymianę kilkudziesięciu tysięcy opraw na głównych warszawskich ulicach. Przetarg dotyczył zakupu prawie 38,5 tysiąca nowych opraw LED. Łącznie będzie ich jednak ponad 43 tysiące – osobne zamówienie obejmie wymianę oświetlenia na ulicach w obszarach zabytkowych oraz na wysokich masztach na węzłach drogowych.

Modernizacja tak wielkiej liczby opraw w Warszawie jest największym tego typu projektem w Polsce oraz jednym z największych w Europie, w zakresie opraw w technologii LED. W latach 2017 – 2020 wymieniono 56 tysięcy opraw oświetleniowych w Manchesterze i 12 tysięcy w Londynie. W Santander w Hiszpanii zakończono niedawno wymianę 23 tysięcy opraw, a w Wiedniu trwa obecnie wymiana 60 tysięcy opraw.

Jest to  także największy tegoroczny przetarg ogłoszony przez ZDM. Szacowana wartość zamówienia to ok. 44 miliony złotych brutto. Potwierdzają to oferty nadesłane w przetargu, które wahają się od 32 do 55 milionów złotych brutto. Łącznie wpłynęło aż 6 ofert od takich firm jak m.in. Schreder Polska, Signify Poland, Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA oraz LUG Light Factory. Są to uznane marki działające od lat na rynku oświetleniowym w sektorze publicznym. Konkurencja wpłynęła korzystnie na cenę, która w większości ofert jest niższa, niż zakładano.

Wybrany wykonawca będzie miał obowiązek wdrożyć usługę polegającą na zapewnieniu systemu zdalnej kontroli funkcjonowania oraz inwentaryzacji infrastruktury oświetlenia ulicznego m. st. Warszawa. Zarząd Dróg Miejskich ma w swoim utrzymaniu prawie 120 tysięcy punktów świetlnych, więc korzystanie z nowoczesnych narzędzi informatycznych pozwoli nam sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą oświetlenia ulicznego, a przede wszystkim szybkie reagowanie w przypadku awarii.

Dodatkowo wykonawca dostarczy system do matrycowego pomiaru rozkładu luminancji i kontroli jakości oświetlenia drogowego. W praktyce jest to urządzenie pozwalające na pomiar parametrów oświetlenia ulicznego dla całego odcinka drogi. Pozwoli to na szczegółową i kompleksową kontrolę parametrów oświetlenia ulicznego.

Projekt opraw specjalnie dla Warszawy

Przed rozpoczęciem montażu, wykonawca prac zaprojektuje nowy model opraw specjalnie dla Warszawy, według szczegółowych wytycznych. Mają być przystosowane do nowoczesnego systemu zarządzania oświetleniem, tj. będą wyposażone w gniazda umożliwiające w przyszłości montaż zdalnych sterowników oświetlenia. Dzięki temu będziemy mogli np. otrzymywać automatyczne powiadomienia o awarii konkretnej latarni.

Kolejnym założeniem jest możliwość łatwej wymiany zużytych elementów oprawy. Serwisant będzie mógł otworzyć i zamknąć oprawę bez użycia narzędzi. Również wszystkie połączenia elektryczne wewnątrz oprawy muszą być wykonane w ten sposób. Dzięki temu obsługa serwisowa będzie łatwa i szybka, a przez to też tania. Konstrukcja zewnętrzna oprawy (wykonana ze stopów aluminium) przetrwa minimum kilkadziesiąt lat, a komponenty wewnętrzne po wyeksploatowaniu będą mogły być wymienione na nowe.

Warszawa zastrzega sobie prawo do wykorzystania projektu wizualnego nowej oprawy w kolejnych zamówieniach. Dzięki zakupowi tak dużej liczby nowych opraw oświetleniowych według jednego wzoru oraz możliwości zakupu identycznych opraw w przyszłych przetargach ZDM chce zapewnić standaryzację prawie 90% wszystkich urządzeń, co znacznie zmniejszy koszty ich obsługi serwisowej oraz poprawi estetykę ulic.

ZDM stawia na jakość

Dbając o najwyższe standardy, ZDM wymaga także, aby nowa oprawa została przebadana w akredytowanym laboratorium w zakresie wielu parametrów technicznych i finalnie uzyskała międzynarodowy certyfikat poświadczający spełnienie parametrów jakościowych – ENEC oraz ENEC+.

Przetarg na dostawę 38,5 tysiąca nowych opraw oświetleniowych LED jest jednym z działań programu modernizacji oświetlenia ulicznego w naszym mieście. Obecnie ZDM jest w trakcie realizacji przebudowy oświetlenia 12 ulic w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” oraz budowy doświetleń przejść dla pieszych w 250 lokalizacjach.

Źródło: ZDM

Zaprenumeruj Oświetlenie LED