Warszawski ZDM ogłosił przetarg na dostawę blisko 1,4 tys. nowych opraw LED. Zastąpią stare i nieefektywne oprawy, które do tej pory oświetlały objęte wymianą parki. Przetarg jest częścią unijnego projektu Smart EPC, którego celem jest wypracowanie inteligentnych rozwiązań z zakresu oświetlenia przestrzeni publicznej.
Już zdecydowaną większość warszawskich dróg oświetlają oprawy SAVA. Na podlegających ZDM ulicach oraz tych dzielnicowych jest ich już blisko 75 tys., a z tygodnia na tydzień pojawi się ich coraz więcej. Zbliża się do końca program wymiany starych opraw sodowych na energooszczędne oprawy SAVA.
Wymiana opraw oświetleniowych w parkach
Poza ulicami są jednak inne miejsca w Warszawie, które wciąż czekają na modernizację oświetlenia. ZDM ogłosił przetarg na przygotowanie projektów fotometrycznych oraz dostawę blisko 1,4 tys. opraw oświetleniowych LED dla 19 parków i skwerów w całej Warszawie.
Zaplanowani cztery rodzaje nowych opraw. Różnią się przede wszystkim wyglądem zgodnym ze wskazaniami miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Wszystkie mają być proste w serwisowaniu oraz spełniać szereg norm dotyczących wytrzymałości. Przede wszystkim jednak będą energooszczędne. Mniejszy pobór energii oznacza mniejszy ślad węglowy, a do tego oświetlenie parków będzie tańsze.
Nowe oprawy będą również wyposażone w detektory ruchu oraz będą miały zmienną temperaturę barwową – od 2200 K do 3000 K. Takie oprawy zastosowanow parku Skaryszewskim. Wieczorami oprawy świecą tam z wyższą temperaturą (czyli „zimniejszym” światłem). Natomiast od godziny 22 do północy w temperaturze 2600 K, a od północy do rana w 2200 K.
Temperatura 3000 K to standardowa temperatura stosowana na warszawskich drogach. Barwa światła w takiej temperaturze jest wciąż „ciepła”, ale także wystarczająco „zimna”, by lepiej wpływać na percepcję ludzkiego oka. Niższa temperatura jest z kolei bardziej przyjazna dla zwierząt i ludzi dzięki mniejszej emisji światła niebieskiego. Zmienna temperatura barwowa jest więc kompromisem między bezpieczeństwem a komfortem.
Część większego projektu
Dostawa nowych opraw – a w dalszej kolejności ich montaż – to efekt projektu Smart EPC. Biorą w nim udział także inne państwa – Chorwacja, Francja, Hiszpania – a także prywatne firmy. Projekt jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 – największego w historii Unii Europejskiej programu na rzecz badań i innowacji.
Projekt Smart EPC służy wypracowaniu nowych rozwiązań w zakresie oświetlenia w przestrzeni publicznej. Jednym z pierwszych zadań było np. opracowanie koncepcji umów dotyczących poprawy efektywności energetycznej. Efektem projektu ma być wsparcie lokalnych władz we wdrażaniu nowoczesnych i bardziej efektywnych systemów oświetlenia.
Fot. ZDM (oświetlenie w Parku Skaryszewskim)
Źródło: ZDM