Warszawski ZDM kontynuuje wymianę oświetlenia na LED

4 stycznia 2024
Warszawski ZDM kontynuuje wymianę oświetlenia na LED

W ostatnich latach ZDM inwestuje w modernizację oświetlenia ulicznego w Warszawie. Przestarzałe, energochłonne oprawy sodowe są wymieniane na nowoczesne, energooszczędne oprawy ledowe.

Pod koniec 2021 r. rozpoczęto największy w Polsce projekt wymiany opraw oświetleniowych. Na ulicach gminnych oraz zarządzanych przez ZDM zamontowano już ponad 45 tys. opraw ledowych. Specjalnie dla Warszawy został zaprojektowany nowy model o nazwie SAVA. Jego autorem jest firma LUG Light Factory z Zielonej Góry. Stolica posiada licencję na swobodne wykorzystywanie SAVY w przyszłości. Dzięki temu ZDM ma możliwość zamawiania identycznych opraw u innych producentów, którzy zgłoszą się do przetargu.

Nie tylko wymiana opraw
Poza oprawami od kilku lat wymieniane są również słupy oświetleniowe. Betonowe zastępowane są nowoczesnymi wykonanymi ze stali lub aluminium w kolorze grafitowym. Celem jest poprawa estetyki oraz bezpieczeństwa. Wygląd latarni konsultowany jest z miejskim Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, aby uzyskać jak najlepsze efekty dla poszczególnych ulic.
W minionym roku w ramach umowy na konserwację oświetlenia wymieniono tysiąc słupów. W 2024 i 2025 r. ZDM zamierza kontynuować prace przy wymianie słupów oświetleniowych. W ciągu najbliższych 24 miesięcy planuje zastąpić 2641 betonowych nowymi ze stali. Pojawią się one na kilkudziesięciu ulicach w trzynastu dzielnicach.

Spadek zużycia energii i znaczące oszczędności

Według danych przedstawionych przez ZDM pod koniec 2018 r. w najdłuższą noc w roku na oświetlenie  ulic i chodników zużyto ok. 306 MWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę ówczesną stawkę za prąd – ok. 530 zł/MWh brutto – koszt wyniósł 162 tys. zł.  W tamtym okresie nowoczesne oprawy LED satnowiły zaledwie 13 proc. wszystkich opraw oświetleniowych w Warszawie. Dziś przeważają (57 proc.),  jest ich już 68 tys. Oprawy ledowe, które zastępują najczęściej znane z pomarańczowego światła oprawy sodowe, zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. Podczas najdłuższej nocy 2023 roku pobór spadł do ok. 140 MWh.

W ciągu ostatnich pięciu lat znacząco zdrożała energia elektryczna. Dziś za dystrybucję i dostawę  ZDM płaci ok. 1265 zł/MWh brutto. Szacuje się, że koszt włączonego oświetlenia ulicznego podczas najdłuższej nocy w 2023 roku wyniesie 177 tys. zł. Gdyby nie modernizacja oświetlenia w ostatnich latach koszt wyniósłby  aż 387 tys. zł. Zatem mimo wzrostu cen prądu o prawie 240 proc.  wydatki na oświetlenie wzrosły jedynie o 9 proc. w porównaniu z 2018 r.

Źródło ZDM
Fot. LUG