Przyszłość aglomeracji zaczyna się od inteligentnego oświetlenia

9 marca 2017
Przyszłość aglomeracji zaczyna się od inteligentnego oświetlenia

Infrastruktura oświetleniowa jest obecna wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują, bawią się i wypoczywają. Szacuje się, że do 2030 r. zainstalowanych będzie na świecie blisko 70 mld lamp LED. Ze względu na gęste pokrycie powierzchni miast infrastrukturą oświetleniową będzie ona nośnikiem do zbierania danych z milionów urządzeń, takich jak: pojazdy autonomiczne, inteligentne, przystanki, urządzenia pomiaru ruchu lub zanieczyszczeń. Połączenie ich wspólnym systemem zarządzania daje ogromny potencjał, który można wykorzystać na wiele sposobów.

W wypracowanej przez ekspertów Philips Lighting wizji inteligentnego miasta 2030 udowadniają oni, że przyszłość aglomeracji zaczyna się od inteligentnego oświetlenia.

Budowanie infrastruktury inteligentnego miasta warto zacząć od stworzenia kompleksowego systemu zarządzania oświetleniem ulicznym, będącego jednocześnie nośnikiem danych umożliwiających zbieranie i dystrybucję informacji, które potem pozostawiają pole do popisu nowym technologiom komunikacyjnym. Kolejnym krokiem jest stworzenie interaktywnej przestrzeni publicznej, w której odpowiednie zastosowanie oświetlenia w połączeniu z nowoczesnymi technologiami stworzą przyjazne dla mieszkańców miejsca i aktywują lokalny biznes – mówi Bogdan Rogala, general manager Philips Lighting CEE.

Przyszłość inteligentnych miast zawiera się więc w trzech krokach:

  • wdrożeniu systemów oświetlenia opartego na technologii LED,
  • zastosowaniu zaawansowanych systemów sterowania oświetleniem,
  • wdrożeniu zintegrowanej platformy zarządzania miastem.

Dzięki ich umiejętnemu połączeniu za dekadę będziemy mieszkańcami miast bezpieczniejszych oraz lepiej dbających o środowisko, poprzez dostarczanie energooszczędnego światła wysokiej jakości. Dodatkowym atutem będzie poprawa jakości życia, zwiększenie wydajności miast i tym samym produktywności mieszkańców dzięki światłu, które łączy ludzi, miejsca, aplikacje i urządzenia.

Philips Lighting wprowadza w Polsce międzynarodową skalę działania, zasoby i kompetencje oraz lokalną produkcję systemów LED, zapewniając bezpieczeństwo, serwisowalność, utrzymanie i aktualizację systemów w długim okresie czasu. Elementy te składają się na niezawodność, nowoczesność i trwałość oraz dają podstawy do tworzenia inteligentnych miast.

Wizję miasta 2030 według Philips można obejrzeć TUTAJ

www.philips.pl