Luksusowy kompleks z oświetleniem LED

7 lutego 2017
Luksusowy kompleks z oświetleniem LED

Philips Lighting oświetlił najbardziej luksusowy kompleks apartamentów, biur oraz hotelu Double Tree by Hilton w Polsce. Prestiżowy kompleks OVO Wrocław został wyposażony w oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, a także system sterowania. W projekcie wykorzystano m.in. oświetlenie liniowe o długości ponad 1 km, 8500 opraw i 6750 sterowalnych modułów diodowych.

Współpraca pomiędzy Wings Properties i Philips Lighting od początku wyglądała nietypowo. Holenderski gigant oświetleniowy, dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu, ekspertom i know-how, występował przy tej inwestycji nie tyle w roli dostawcy rozwiązań oświetleniowych, ale przede wszystkim w roli partnera i eksperta. Dodatkowo, już na etapie projektowania przygotowano specjalne makiety pokoi, recepcji i elewacji, co pozwoliło na dokładne i precyzyjne zaplanowanie instalacji świetlnych oraz testowanie funkcjonalności specjalnie opracowanych na potrzeby projektu rozwiązań oświetleniowych.

OVO Wrocław powstał w ścisłym centrum jednego z najpiękniejszych miast Europy – a jego bryła została dokładnie zweryfikowana przez Urząd Miasta pod kątem wpisywania się w otoczenie architektoniczne jego białej elewacji. Zamontowano kilkaset metrów profesjonalnych opraw liniowych, które nie rzucając się w oczy, podkreślają walory architektoniczne. Nowoczesna, wydajna i nieszkodliwa dla środowiska technologia LED zapewnia wysoką jakość świecenia niezależnie od warunków atmosferycznych.

Wykorzystane nowoczesne rozwiązania technologii LED pozwalają na osiągnięcie wydajnego, elastycznego systemu. Dzięki niemu możliwe są również oszczędności rzędu do 60 proc. zużycia energii dla stref ogólnodostępnych w stosunku do tradycyjnego oświetlenia, co przekłada się na koszt eksploatacji budynku oraz jego przyjazność środowisku.

Projekt oświetlenia wewnątrz budynku również jest wyjątkowy. Niemal każda z użytych opraw w części hotelowo-apartamentowej, ukryta w gipsowych oprawach nawiązujących formą do kształtu budynku, jest zindywidualizowana. Umiejscowione na sufitach wulkany świetlne emitują jednolite światło, podkreślając charakterystykę miejsca. Dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego kreowania efektów świetlnych. Philips Lighting wykorzystał również oprawy dekoracyjne: Lirio, Ilti Luce, Luce Plan oraz Modular. Wszystkie są w pełni sterowalne i umożliwiają generowanie scen świetlnych. Dzięki temu lobby, recepcja, restauracja, sala balowa i foyer mogą uzyskać dowolną, wyjątkową atmosferę w zależności od potrzeb gości.

Wszystkie oprawy zintegrowane są z systemami sterowania oświetleniem Dynalite oraz Pharos. Pozwala to na konfigurację ustawień scen świetlnych choćby z poziomu telefonu komórkowego i tworzenie tym samym wyjątkowego charakteru miejsca w zależności od potrzeb i okoliczności. Rozproszony system sterowania, interfejs dostosowany do potrzeb użytkownika oraz zdalny dostęp dla zarządzających obiektem – to tylko podstawowe z zalet kompleksowego zarządzania obiektem wprowadzone do OVO Wrocław przez Philips Lighting.

Barwa światła ma równie ważne znaczenie dla odbioru wnętrza, co jego natężenie. W części ogólnodostępnej budynku dominuje ciepła temperatura barwowa w zakresie 2700–3000 K. Z kolei w strefach niedostępnych dla gości zastosowane zostały oprawy o temperaturze barwowej 4000 K.

Na kompleks OVO Wrocław składa się różnorodna przestrzeń: od mieszkalnej, przez hotelową oraz biurową, aż po kasyno oraz fitness. Złożoność struktury obiektu sprawia, że jego oświetlenie było nie lada wyzwaniem. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań zarówno w kwestii instalowanych opraw, jak i systemów zarządzania światłem firmie Philips Lighting udało się stworzyć spójną całość dopasowaną do oczekiwań względem każdej ze składających się na tę inwestycję przestrzeni.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED