Światło to coś więcej niż przeciwieństwo ciemności i my wiemy, co to jest

27 marca 2017
Światło to coś więcej niż przeciwieństwo ciemności i my wiemy, co to jest

Rozmowa z Tomaszem Książkiem, dyrektorem ds. sprzedaży Philips Lighting Poland

Fragment wywiadu:

Czy Philips angażuje się w badania wpływu światła na organizm ludzki?

Od wielu lat Philips współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi na świecie w zakresie badań wpływu światła na człowieka. Firma nawiązała również ścisłą współpracę z naukowcami zajmującymi się koncepcją human centric lighting (HCL); są to pracownicy m.in. takich ośrodków jak: University of Lyon we Francji, Philips Research, High Tech Campus w Eindhoven, Brain Research Institute Bron we Francji, Centre for Chronobiology Psychiatric University Clinic – University of Basel w Szwajcarii, Surrey Sleep Research Center, University of Surrey w Guildford w Wielkiej Brytanii i wielu innych znaczących ośrodków badawczych. Do grupy współpracowników Philipsa należy dr Luc Schlangen z Wageningen University w Holandii, który jest członkiem Philips Group Innovation Research – organizacji zajmującej się m.in. badaniami wpływu różnego rodzaju widma światła na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Odkrycie na początku XXI wieku melanopsyny, nowego fotoreceptora w oku ludzkim, wpłynęło na rozszerzenie zakresu badań nad wpływem światła na człowieka, a w szczególności na tzw. pozawzrokowych odpowiedziach organizmu na światło, takich jak regulacja rytmu biologicznego, biochemicznego całego organizmu lub też cyklu dobowego.

Philips, bazując na wynikach tych badań i mając świadomość tego, że człowiek aktywny zawodowo 90 proc. swojego czasu przebywa w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie korzysta ze sztucznego oświetlenia, mocno zaangażował się w badania nad koncepcją HCL: światłem zorientowanym na człowieka i wokół człowieka.

Fot. Zastosowanie różnych barw światła w tym samym biurze

Okazało się, że właściwy dobór światła może odpowiednio stymulować człowieka. Np. światło niebieskie pomaga zwiększać uwagę i poprawić koncentrację, ale też wspomaga walkę z depresją zimową. Do tej pory naukowcy potwierdzali skuteczność terapii światłem białym o różnych odcieniach bieli. Najnowsze badania wykazują jednak, że światło wzbogacone w widmo niebieskie nawet o małej intensywności pomaga w leczeniu sezonowej depresji równie skutecznie, co duże ilości światła białego o różnych odcieniach bieli.

Badania i testy pokazały, że dodatkowe oświetlenie zapewniające natężenie światła pomiędzy 2500 – 10 000 lx włączane np. raz na dobę na 30 min w zupełności wystarczy, żeby dostarczyć człowiekowi dodatkowej energii. Z kolei nieodpowiednio dobrane światło, jego natężenie i temperatura barwowa, a

także zbyt niski wskaźnik oddawania barwy mogą bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie człowieka.

Podsumowaniem badań Philipsa nad wpływem światła na organizm ludzki jest opracowanie tzw. białej księgi, która dokładnie opisuje, kiedy i jakiego światła potrzebuje człowiek, aby dobrze funkcjonować.

Wywiad ukazał się w nr 1/2017 kwartalnika Oświetlenie LED

Zaprenumeruj