Unikalne oświetlenie w parku Praskim

7 czerwca 2018
Unikalne oświetlenie w parku Praskim

Po raz pierwszy w Warszawie zostanie zastosowane oświetlenie wykrywające pieszego. Za kilka miesięcy 200 nowych latarni z oprawami LED rozświetli park Praski. Dzięki specjalnemu systemowi będą dostosowywać natężenie światła do ruchu pieszego. Przebudowa oświetlenia już się rozpoczęła.

Obecnie w parku Praskim świecą mocno wyeksploatowane latarnie żelbetowe z oprawami rtęciowymi. To technologia, która jest już wycofywana z rynku. Dzięki decyzji Rady Warszawy, która przyznała ZDM dodatkowe środki, rozpoczęto kompleksową przebudowę oświetlenia parku.

W ramach prac w dwóch głównych alejkach parku pojawi się 25 stylizowanych latarni typu Pastorał Warszawski o wysokości 7 m, a w alejkach bocznych 181 latarni parkowych o wysokości 5,5 m. Wszystkie słupy zostaną wyposażone w diodowe oprawy LED o białej barwie światła (łącznie 206 opraw) oraz czujniki ruchu. Instalacja otrzyma nowe okablowanie (6986 m nowego kabla) i system sterowania.

System sterujący oświetleniem parku będzie unikalny na skalę miasta. To tzw. oświetlenie nadążne, działające w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego.

Jak to działa? Gdy w danej alei parkowej nie ma pieszych, system przełącza się w stan czuwania, przyciemniając oprawy do określonej mocy. W przypadku wykrycia ruchu, system rozjaśni kolejno przed pieszym 2–3 oprawy, zgodnie z kierunkiem ruchu pieszego.

Roboty wykonuje firma Jimmy. Wartość inwestycji to 3 096 327,93 zł.

Źródło: ZDM