Wyniki konkursu Zhaga Smart City Sensor Awards

18 kwietnia 2023
Wyniki konkursu Zhaga Smart City Sensor Awards

Nagrody przyznawane są najdoskonalszym inteligentnym czujnikom miejskim, które zaprojektowano do instalacji na latarniach ulicznych przy użyciu standardu Zhaga Book 18 i które są odpowiednie do certyfikacji Zhaga-D4i.

Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2022 r. i był skierowany do producentów czujników, innowatorów, a także uczelni i studentów.

W kategorii „Mobility”, która obejmuje rozwiązania do liczenia pojazdów, rowerów i ruchu pieszego i/lub pomiaru prędkości pojazdów, nagrodę otrzymał globalny dostawca technologii oświetleniowej TRIDONIC za  koncepcję SensorX.

Ten rewolucyjny przetwornik obrazu CMOS, oparty na standardzie Zhaga-D4i, został zaprojektowany w celu dokładnego pomiaru natężenia i wzorców ruchu drogowego w czasie rzeczywistym, dostarczając danych, które urbaniści mogą wykorzystać do ograniczenia korków na drogach. Czujnik może również rozpoznawać różnych użytkowników dróg. Przykładowo, gdy wykryje pieszego przechodzącego przez ulicę, czujnik może wysłać polecenia do sąsiednich opraw, aby zwiększyć poziom oświetlenia.

W kategorii „Adaptive Lighting Control” nagrodzona została TE Connectivity, amerykańsko-szwajcarska firma, która projektuje i produkuje czujniki i rozwiązania w zakresie łączności. Nagrodę przyznano za innowacyjny czujnik ruchu LUMAWISE, który został zaprojektowany specjalnie do oświetlenia ulicznego i może pasować do ekosystemu Zhaga-D4i. Urządzenie wtykowe umożliwia oszczędzanie energii poprzez ściemnianie lub nawet wyłączanie oprawy bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Po wykryciu ruchu przywraca pełną jasność oprawy.

W kategorii „Innovation” została nagrodzona firma Citilight, która projektuje inteligentne kontrolery opraw oświetleniowych IoT, za czujnik CNODE IOT AMR. Wszechstronny i wygodny sterownik oprawy zewnętrznej typu „wszystko w jednym” zapewnia zaawansowane sterowanie oświetleniem w wielu zastosowaniach oświetlenia zewnętrznego, a także obejmuje funkcje wykrywania ruchu i nachylenia. Obsługuje również protokół automatycznego odczytu liczników Wireless MBus 868MHz OMS, umożliwiając firmom użyteczności publicznej jednoczesny odczyt różnych liczników mediów z odległości do 600 m od sterownika oprawy.

W kategorii „Multi Sensor”, która obejmuje czujniki łączące dwie lub więcej funkcji, nagroda trafiła do firmy Signify za Philips Outdoor Multi Sensor (OMS) LRI8135. OMS łączy się z oprawami ulicznymi poprzez interfejs gniazda Zhaga Book 18.

Przeznaczony do użytku w certyfikowanych oprawach zewnętrznych Zhaga-D4i, OMS zawiera kilka czujników do obsługi różnych aplikacji inteligentnego miasta. Przykładowo może służyć jako radarowy czujnik ruchu do automatycznego zwiększania poziomu światła w odpowiedzi na ruch, jako czujnik światła umożliwiający działanie od zmierzchu do świtu lub jako czujniki hałasu i temperatury do monitorowania warunków otoczenia w pobliżu słupa oświetleniowego. OMS może zwiększyć poziom oświetlenia grupy opraw. Jest również wyposażony w czujniki przechyłu i uderzenia do zgłaszania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Źródło: Zhaga

Zaprenumeruj Oświetlenie LED