Modernizacja oświetlenia na LED w fabryce FoodWell

20 marca 2023
Modernizacja oświetlenia na LED w fabryce FoodWell

Luneos podpisał kolejną umowę z FoodWell (dawny Bakalland)i zrealizuje na rzecz lidera na rynku bakalii oraz zdrowych batonów modernizację oświetlenia na LED.

– Pod koniec minionego roku podpisaliśmy umowę z FoodWell, która przewiduje wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1000 kWp w zakładzie w Janowie Podlaskim. Teraz rozszerzamy zakres wykonywanych prac w FoodWell i rozpoczynamy proces wymiany oświetlenia na LED. Dzięki temu lider na rynku bakalii oraz zdrowych batonów istotnie zmniejszy zużycie energii – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Modernizując oświetlenie na LED FoodWell zmniejszy roczne zużycie energii elektrycznej o ponad 512 MWh, z poziomu ponad 672 MWh rocznie, do poziomu około 160 MWh. Po dokonaniu wymiany oświetlenia moc urządzeń zmniejszy się do ok. 43 tys. W rocznie, z ponad 143 tys. W pobieranych przez urządzenia przed modernizacją.

Przedsiębiorstwa działające w branży spożywcze przykładają coraz większą wagę do swojej transformacji energetycznej. Szczególnie ważne w tej kwestii jest postawienia własnych instalacji OZE, a także optymalizacja energetyczna, czyli m.in. wymiana oświetlenia na LED. Dlatego cieszy nas fakt, że FoodWell jako branżowy lider wskazuje innym firmom kierunek zmian. Tym bardziej, że transformacja energetyczna wpływa pozytywnie zarówno na środowisko, jak i na działalność biznesową przedsiębiorstwa – podkreśla Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.

Konieczność modernizacji oświetlenia

Dotychczas modernizacja oświetlenia na LED w przedsiębiorstwie miała głównie korzyści ekologiczne i finansowe (tj. zmniejszenie rachunków za energię). W 2023 r. doszedł kolejny argument – legislacyjny. Wymiana oświetlenia już niedługo będzie obowiązkowa.

– Świetlówki T8 i T5 to jedne z najpopularniejszych źródeł światła. Są one stosowane m.in. w halach produkcyjnych, centrach logistycznych, biurach, a także budynkach użyteczności publicznej. Jednak z uwagi choćby na fakt, że popularne świetlówki zawierają rtęć, a także są energochłonne,  wprowadzono zakaz ich używania. Zmiany m.in. w dyrektywach RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances), które mają ograniczać używanie ryzykownych dla środowiska substancji, spowodowały, że koniec stosowania tych typów świetlówek będzie obowiązywać od 25 sierpnia 2023 r. Świetlówki T8 i T5 będą wycofywane jednocześnie. W bieżącym roku wycofane zostaną także świetlówki kompaktowe (CFL) – wyjaśnia Łukasz Całka, Director of LED Product House w Luneos.

Źródło: LUNEOS

Fot. istockphoto

Zaprenumeruj Oświetlenie LED