Najmniejsze na świecie sterowniki LED

19 maja 2017
Najmniejsze na świecie sterowniki LED

Firma Seoul Semiconductor, światowy twórca innowacji w dziedzinie produktów i technologii LED, stworzyła serię najmniejszych na rynku sterowników LED prądu stałego z odcinaniem fazy o gęstości mocy 10-krotnie wyższej od tradycyjnych sterowników LED. Produkt został zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów LIGHTFAIR International 2017 w Filadelfii.

Seria NanoDriver Series to najmniejsze na świecie miniaturowe przetworniki o szerokości zaledwie 13,5 mm, dostępne w czterech wersjach o znamionowej mocy wyjściowej 16 W i 24 W, przeznaczone do sterowania oświetleniem LED o mocy wejściowej wynoszącej 120 V lub 230 V (50–60 Hz), z możliwością zasilania prądem przemiennym lub prądem stałym. W sterownikach z serii NanoDriver, produkowanych przy użyciu oryginalnej technologii Acrich firmy Seoul Semiconductor, zastosowano bezpośrednie połączenie obwodu zintegrowanego z substratem, co znacznie zmniejsza rozmiary przetwornika.

Nowa seria NanoDriver to rewolucja w dziedzinie instalacji oświetleniowych, umożliwiająca projektantom znaczne ograniczenie rozmiaru, wagi i objętości instalacji oświetleniowych – powiedział Keith Hopwood, wiceprezes Seoul Semiconductor. – Przełomowa redukcja rozmiaru, jaką przynosi seria NanoDriver Series, jest rezultatem konsekwentnych inwestycji firmy w wysokonapięciową technologię LED, połączonych z wyjątkową topologią mocy, umożliwiającą zmniejszenie rozmiaru, wzrost wydajności i obniżkę kosztów.

W przyszłości firma Seoul Semiconductor wprowadzi na rynek sterowniki o wysokiej wydajności z serii MicroDriver do instalacji oświetleniowych LED o strumieniu światła od 900 do 2400 lm. Częścią projektu serii MicroDriver jest miniaturowy pakiet zmniejszający ponad 10-krotnie rozmiar przetwornika, aby umożliwić integrację obwodów sterowania ze sterownikiem zewnętrznym, dzięki czemu można zamontować więcej źródeł światła na płytce PCB lub użyć płytek o mniejszym rozmiarze.

Seria NanoDriver wymaga zastosowania niewielu komponentów zewnętrznych i dostarcza moc wyjściową 16 W lub 24 W w obudowie mierzącej zaledwie 13,5 mm × 13,5 mm × 1,42 mm. Sterowniki te idealnie nadają się do opraw dostropowych, montowanych podtynkowo, szynowych i punktowych. Ich niewielki rozmiar umożliwia wykonanie bardzo cienkich i nowatorskich opraw oświetleniowych typu kinkietowego, w których można zastąpić nowymi sterownikami tradycyjną żarówkę bez konieczności zapewnienia dużej wnęki na sterownik lub zmniejszenia mocy światła.

Zmniejszenie fizycznego rozmiaru sterowników LED niesie ze sobą poważne konsekwencje biznesowe dla branży instalacji oświetleniowych, umożliwiając projektantom zmniejszenie rozmiarów instalacji nawet o 20 proc., co z kolei oznacza redukcję kosztów wysyłki i magazynowania. Ponieważ tradycyjne sterowniki LED są ciężkie i mają dużą objętość, na ogół są one przewożone drogą morską z Azji do producentów oświetlenia w Europie i Ameryce Północnej, co trwa nawet sześć tygodni. Niewielkie rozmiary i ciężar sterowników z serii NanoDriver sprawiają, że transport lotniczy staje się praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem, przez co skraca się czas dostawy, a cały łańcuch dostaw funkcjonuje w sposób bardziej elastyczny i pozwala na szybsze reagowanie.

Dostępne są cztery modele urządzeń z serii NanoDriver o mocy wyjściowej 16 W i 24 W, przeznaczone do zespołów LED zasilanych napięciem wejściowym 120 V lub 230 V (50–60 Hz). Sterowniki cechuje na ogół wydajność 85 proc., współczynnik korekty mocy (PFC) < 0,9 i znamionowy prąd rozruchowy < 300 mA, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem ograniczające prąd LED w temperaturach powyżej 160 °C. Zakres temperatur roboczych wynosi od -40 do +70 °C (temperatura otoczenia) i od -20 do +85 °C (w punkcie TC).

Sterowniki posiadają certyfikat UL, zapewniają obsługę ściemniaczy z odcinaniem fazy bez migotania i z niewielkim poziomem pulsacji oraz są zgodne ze standardem California Title 24, dzięki czemu projektanci oświetlenia mogą sprostać najsurowszym wymogom projektowym, obejmującym niski poziom migotania, wysoki współczynnik mocy, klasę B (EMI) i ochronę antyprzepięciową 2 kV.

Sterowniki LED z serii NanoDriver można nabyć bezpośrednio od firmy Seoul Semiconductor. Aby dowiedzieć się więcej o sterownikach NanoDriver, odwiedź stronę: http://www.seoulsemicon.com/en/technology/drivers.

Informacje dla inwestorów i dodatkowe informacje o produktach są dostępne na stronie internetowej firmy: www.seoulsemiconductor.com