Profile LED znajdują coraz szersze zastosowanie w instalacjach oświetleniowych. Dotyczy to nie tylko realizacji projektów w budynkach mieszkalnych, lecz także zastosowań profesjonalnych, takich jak aranżacja przestrzeni komercyjnych oraz oświetlenie zewnętrze (np. elewacji). Do zalet takich instalacji należą swoboda projektanta w tworzeniu systemu oświetleniowego, a także wpływ na końcowy wygląd jego elementów.
Najpopularniejszymi profilami stosowanymi w instalacjach oświetleniowych LED są profile wykonane z aluminium, czyli z solidnego, a jednocześnie lekkiego tworzywa poddawanego anodowaniu. Dzięki procesowi elektrochemicznemu, jakim jest anodowanie, na powierzchni aluminium tworzy się tlenek glinu. W wyniku anodowania aluminium staje się bardziej wytrzymałe, twardsze i odporniejsze na korozję niż zwykłe aluminium. Dzięki temu profile LED są trwałe oraz na długo zachowują estetyczny wygląd.
Standardowo profile składają się z: listwy/profilu, osłonki (klosza) oraz akcesoriów (zaślepek, uchwytów, zawiesi linkowych). Producenci profili oferują szeroki wybór osłonek: przezroczystych lub mlecznych wykonanych z tworzywa syntetycznego o różnym stopniu przepuszczalności światła i jednocześnie pełniących funkcję ochronną źródła światła, które jest ważnym elementem gotowego profilu do instalacji. Może to być taśma lub moduł LED. Obecnie na rynku są dostępne profile o różnej wysokości, kształtach i kolorach.
Więcej w numerze 3/2018 Oświetlenie LED. Zaprenumeruj