Smart przejście

2 sierpnia 2017
Smart przejście

Spółka Energa Oświetlenie przygotowała nową usługę – „Smart przejście”. Takie innowacyjne rozwiązanie wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku. 

Bezpieczne i inteligentne przejście dla pieszych zrealizowano w projekcie pilotażowym w Gdańsku przy Trakcie Św. Wojciecha. Nowe urządzenie zastosowano z myślą, aby znacznie ograniczyć liczbę wypadków, a jednocześnie spełnić europejską normę oświetlenia dróg PN−EN 13 201:2005.

Jak działa inteligentne przejście przez jezdnię?

System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 s, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych obiektów (np. zwierzęcia lub samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że sylwetka człowieka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta.

Inteligentne przejście dla pieszych w Gdańsku przy Trakcie Św. Wojciecha jest oświetlone zgodnie z europejską normą PN−EN 13 201:2005.

Fot. Energa Oświetlenie

Zaprenumeruj Oświetlenie LED