Zaawansowane systemy oświetleniowe w zakładzie produkcyjnym

27 września 2019
Zaawansowane systemy oświetleniowe w zakładzie produkcyjnym

Podczas optymalizacji energii elektrycznej w przedsiębiorstwach kluczowe są dwie kwestie: racjonalne zarządzanie instalacją oświetleniową oraz wymiana nieefektywnych źródeł światła na nowoczesną technologię LED. Do zakładu produkcyjnego Sest Luve Polska marka Beghelli dostarczyła zaawansowane systemy sterowania oświetleniem oraz wymieniła ponad 200 przestarzałych opraw oświetleniowych.

Sest Luve Polska to wiodący, europejski producent parowników i skraplaczy do urządzeń chłodniczych z siedzibą w Gliwicach. Od początku swojej działalności w Polsce, marka stale się rozwija i rozbudowuje powierzchnię parku maszynowego. Unowocześnieniu została także poddana instalacja oświetlenia, która dzięki technologii LED, a także inteligentnym zasilaczom zarządzającym, oszczędza energię elektryczną oraz zapewnia komfortowe warunki do pracy. Podczas realizacji w Sest Luve Polska kluczowe było zastosowanie elastycznego systemu, dostosowującego się do częstych zmian w aranżacji hali (reorganizacja obszarów produkcyjnych i magazynowania, stanowisk kontroli jakości czy dróg ewakuacyjnych) oraz zmiana powierzchni w trakcie roku produkcyjnego. Takie możliwości daje efektywne oświetlenie LED.

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne oprawy nowej generacji to gwarantowana oszczędność na poziomie 50%. Jeżeli uzupełnimy je o automatyzację, możemy osiągnąć nawet do 80% niższe rachunki za energię elektryczną. W wielkokubaturowych obiektach przemysłowych, różnica w kosztach eksploatacji będzie zauważalna już po pierwszym roku, dlatego w Sest Luve Polska wspólnie z inwestorem zadecydowaliśmy o wykorzystaniu inteligentnego zasilacza SmartDriver. Dzięki niemu użytkownicy zyskali możliwość programowania opraw zgodnie ze specyficznymi scenariuszami oświetlenia, odpowiadającymi codziennym sytuacjom oraz dopasowanie ich działania do wykonywania określonych czynności (np. zwiększenie strumienia świetlnego na stanowiskach kontroli jakości). W przypadku tej inwestycji kluczowy był prosty i szybki montaż systemów oświetleniowych. Poprzez brak dodatkowego okablowania oraz czujek modernizacja przebiegła niezwykle sprawnie, bez konieczności zatrzymywania procesów produkcyjnych na dłuższy czas – podkreśla Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska.

Za dostarczanie światła w Sest Luve Polska odpowiada kilkaset opraw Beghelli, których pracą steruje, a zarazem monitoruje zasilacz SmartDriver. W części fabryki został także zastosowany inteligentny czujnik światła, który dopasowuje strumień świetlny wydobywający się z opraw do ilości światła dziennego, docierającego do powierzchni pracy. Szybka reakcja na zmiany natężenia umożliwia aktywowanie wcześniej zaprogramowanej sceny, która będzie obowiązywać przez dowolny czas. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć oszczędność energii na poziomie 30%, a także znacznie zwiększyć komfort pracy. W pełni autonomiczna i inteligentna instalacja oświetlenia będzie sprawie dopasowywała się do potrzeb oświetlanej przestrzeni bez konieczności angażowania użytkownika.

Zaprenumeruj Oświetlenie LED