W dniu 31 marca 2017 r. Seoul Semiconductor Co., Ltd złożył w Sądzie Rejonowym w Düsseldorfie w Niemczech pozew w sprawie naruszenia praw patentowych dotyczących produktów LED przeciwko firmie Mouser Electronics, Inc., która jest globalnym dystrybutorem komponentów elektronicznych.
Pozew dotyczy diod LED dużej mocy pochodzących od różnych producentów, w tym firmy Everlight Electronics Co., Ltd, która należy do pierwszej dziesiątki największych producentów diod na świecie. W złożonym pozwie Seoul domaga się stałego zakazu produkcji, odszkodowania oraz wycofania z obrotu i zniszczenia przedmiotowych produktów.
Opatentowana technologia, której dotyczy pozew, służy efektywnemu wydobywaniu światła z wewnętrznej struktury półprzewodnikowej dzięki odpowiedniej obróbce powierzchni czipów LED, co znacznie zwiększa jasność diod. Ta technologia jest szeroko stosowana w diodach LED wysokiej mocy o różnym przeznaczeniu, takim jak oświetlenie samochodowe, latarki w telefonach komórkowych, oświetlenie architektoniczne, urządzenia UV LED i wiele innych.
Według firmy badawczej IHS, wskaźnik wykorzystania diod LED w samochodowych lampach drogowych powinien wzrosnąć z obecnego poziomu 16,4 proc. do 32,3 proc. w 2021 r. Diody LED dużej mocy są używane zarówno w głównych reflektorach, jak i modułach do jazdy dziennej. Oczekuje się, że będą szczególnie przydatne dla pojazdów elektrycznych i autonomicznych wymagających dużej mocy oświetlenia i dobrego odprowadzania ciepła w celu poprawy efektywności energetycznej.
Technologia LED wysokiej mocy ma również zastosowanie w diodach do latarek w telefonach komórkowych, które wymagają dużej intensywności światła. Ponieważ marża przy sprzedaży diod do latarek jest wyższa niż w przypadku diod do podświetlania ekranów, rynek diod latarkowych nadal rośnie pomimo ogólnego spadku dynamiki wzrostu sprzedaży diod w całym sektorze IT.
Ponadto technologia LED dużej mocy jest szeroko stosowana w przypadku produktów oświetleniowych przeznaczonych do ogólnego oświetlenia zewnętrznego, do zastosowań w obiektach handlowych lub przemysłowych, ponieważ znacznie zwiększa sprawność świetlną i poprawia jasność na jednostkę powierzchni diody LED. Co więcej, ma ona zastosowanie również do produkcji wysokiej mocy diod LED UV, które służą do sterylizacji, oczyszczania i są wykorzystywane w zabiegach medycznych. Oczekuje się, że rynek urządzeń z ultrafioletowymi diodami LED będzie szybko rósł do wartości 800 mln dol. w 2020 r.
Począwszy od tego pozwu, Seoul Semiconductor zamierza aktywnie walczyć z naruszeniami swoich praw patentowych dotyczących technologii diod LED wysokiej mocy. Firma Seoul zidentyfikowała już kolejne naruszenia innych patentów związanych z diodami mocy i rozważa możliwość złożenia kolejnych pozwów sądowych.
Według Instytutu Inżynierów Elektrotechniki i Elektroniki (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE), spośród firm zajmujących się tylko produkcją elementów LED Seoul Semiconductor był jedynym producentem wybranym w 2013 r. do Rankingu Mocy Patentowych w branży półprzewodnikowej, podobnie jak rok wcześniej. Ocena mocy patentowych jest przeprowadzana przez IEEE dla poszczególnych gałęzi przemysłu na podstawie oceny portfeli patentowych ponad 5000 wiodących firm komercyjnych, instytucji akademickich, organizacji non profit i agencji rządowych na całym świecie. Bierze pod uwagę nie tylko wielkość portfeli patentowych organizacji, lecz także jakość ich patentów w odniesieniu do wskaźnika wzrostu, wpływ patentów na rozwój, oryginalność i potencjał ogólnego zastosowania patentów.
– Patent, którego dotyczy pozew jest uważany za zasadniczą technologię przy wytwarzaniu diod mocy i jest szeroko stosowany w różnych obszarach technologii LED. Na rynku znajduje się obecnie wiele produktów, które naruszają tę opatentowaną technologię, więc zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie walki o ich eliminację. Będziemy stale podejmować wszelkie niezbędne działania w celu powstrzymania takich naruszeń i ochrony naszej własności intelektualnej, aby stworzyć sprawiedliwą konkurencję na rynku i promować prace nad postępem technologicznym – powiedział Ki-bum Nam, wiceprezes departamentu oświetleniowego w Seoul Semiconductor.