Warszawski ZDM oszczędza na wymianie oświetlenia drogowego na ledowe

5 października 2021
Warszawski ZDM oszczędza na wymianie oświetlenia drogowego na ledowe

Warszawski ZDM podsumował sukcesy pierwszych miesięcy programu wymiany opraw na masztach oświetleniowych. Nowe źródła światła działają już w kilkudziesięciu lokalizacjach. W przyszłości przyniosą znaczną ulgę dla budżetu miasta. Już teraz zapewniają wysoką jakość, jasne i równomierne światło LED pozwala osiągnąć lepsze niż dotychczas efekty i to przy wykorzystaniu mniejszej liczby opraw.

Od lipca br. wymieniono oprawy w ponad 30 lokalizacjach na charakterystycznych wysokich na kilkadziesiąt metrów masztach — wzdłuż jezdni, na węzłach drogowych czy też przy pętlach autobusowych. W miejscu 963 starych opraw sodowych pojawiło się 813 opraw LED. Nowoczesne oprawy zapewniają miękkie i równomiernie światło rozproszone na dużym obszarze. Pozwoliło to zmniejszyć liczbę opraw o 150 sztuk przy jednoczesnej wyraźnej poprawie jakości oświetlenia w każdej z lokalizacji. To pierwsze z wielu źródeł oszczędności. Mniejsza całkowita liczba opraw to mniejsze koszty ich zakupu już teraz oraz mniejsze koszty konserwacji w przyszłości.

Nowe oprawy oświetleniowe, choć dają lepsze światło, to potrzebują do tego zdecydowanie mniej energii niż stare urządzenia. Wymiana niespełna 1000 opraw sodowych na nieco ponad 800 LED-ów to spadek zużycia energii o blisko 60%, czyli o ponad 822 MWh (megawatogodzin). Cena energii to teraz ok. 530 zł za 1 MWh, a w przyszłym roku spodziewany jest wzrost cen o ponad 100 zł.T tylko w ramach tej inwestycji oszczędności w skali roku wyniosą ok. pół miliona złotych.

Przy takich cenach koszt zakupu i montażu nowych opraw zwróci się całkowicie w mniej niż 2 lata. Po tym czasie każdy zamontowany LED zaczyna przynosić realne oszczędności do budżetu Warszawy. Miejska latarnia świeci w ciągu roku średnio przez 4150 godzin. Producent gwarantuje, że nowe oprawy mogą pracować co najmniej przez 12 lat.

Dodatkowym źródłem oszczędności jest optymalizacja samego procesu modernizacji. Oprawy są kupowane w drodze przetargu i następnie przekazywane zespołom konserwatorów oświetlenia. Warszawa podzielona jest na kilka obszarów objętych wieloletnimi umowami na utrzymanie opraw i latarni. Włączenie modernizacji opraw do bieżących zadań konserwatorów pozwala osiągnąć niższe ceny niż osobne zlecenie innej firmie samej ich wymiany.

Zmniejszenie zużycia energii potwierdza tzw. “Biały Certyfikat”, czyli Świadectwo Efektywności Energetycznej wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Kolejne programy modernizacji oświetlenia wdrażanie przez ZDM regularnie otrzymują takie dokumenty.

W ostatnich dniach wpłynął do ZDM taki certyfikat dla trwającego właśnie pakietu inwestycji, który potwierdza ich wysoką efektywność energetyczną. W przyszłości sam może stanowić źródło zysku. Certyfikatami można obracać, czyli kupować i sprzedawać, na Towarowej Giełdzie Energii. Zainteresowane są nimi firmy z branży energetycznej, które nie wdrożyły jeszcze energooszczędnych rozwiązań. Dzięki ich zakupowi nie muszą płacić tzw. „opłat zastępczych”, kar za korzystanie ze środowiska. Szacunkowa wartość naszego najnowszego certyfikatu może sięgać nawet 350 tysięcy złotych.

Fot. ZDM

Źródło: ZDM

Zaprenumeruj Oświetlenie LED